Идеята за създаване на специален музей, посветен на киното се появява още през 1929 г., когато за пръв път се раздават наградите "Оскар" от Академията за филмови изкуства и наука. Отнема обаче почти сто години, докато това наистина се случи.
Официалното откриване бе отбелязано с бляскаво светско събитие на 26 септември, но Музеят на Академията в Холивуд ще отвори врати за посетители четири дни по-късно - този четвъртък. Гала вечерта събра съзвездие, сравнимо само с вечерите на наградите "Оскар" - от София Лорен и Шер до Лейди Гага и Хали Бери, от Никол Кидман и Мег Райън до Орландо Блум и Спайк Лий.
Едно от лицата на Музея е носителят на две награди "Оскар" Том Ханкс, който бе начело на събирането на благотворителни средства за проекта. "Има и други градове с филмови музеи – коментира актьорът на събитие миналата седмица. – Но с цялото ми уважение, на място като Лос Анджелис и създаден от Филмовата академия, този музей трябва да се превърне в нещо като Партенона", употреби смело сравнение гръцко-българският зет.
Постоянната експозиция, озаглавена „Историите на киното“, е разположена на три етажа и е замислена така, че да представи не само най-доброто през годините, но и да обърне внимание на десетките гласове и перспективи, оформили и променяли седмото изкуство през изминалия повече от век.
Червената шейничка Розова пъпка - съкровеният спомен от детството на главния герой в "Гражданинът Кейн" - е единственият оцелял декор от класиката на Орсън Уелс от 1941 г. И, разбира се, тя е експонирана в музея, заедно с рубинените обувки на Дороти от "Магьосникът от Оз", роклята на Мерилин Монро от "Джентълмените предпочитат блондинки" и халата на Пича (изигран от Джеф Бриджис") в "Големият Лебовски". Извънземното от едноименния филм на Спилбърг си прави компания с роботите от "Междузвездни войни" на Лукас, "Пришълеца" на Ридли Скот и акулата от "Челюсти".
Музеят обръща внимание и на отвъдокеанските творци, които са дали своя значим принос към седмото изкуство - цели зали са посветени на Педро Алмодовар и неговите пъстри героини, както и на създателя на студио "Гибли" Хаяо Миязаки и неговите анимационни персонажи. Подчертават се работата и таланта на редица кинематографисти, някои от които остават непознати за широката публика, но приносът им е неизмерим - като дългогодишната монтажистка на Скорсезе Телма Шунмейкър, оператора Еманюел Любецки или афро-американския режисьор на черно-бели филми Оскар Мишо.
Замисълът на колекцията е ясен – киноисторията не е била диктувана от шепа големи имена, а писана в продължение на сто години от творци, изявявали се в различни сфери.
Разбира се, в Музея на Академията не може без галерия, посветена на самите статуетки. Тя напомня не само за успехите, а и за провалите в тази сфера – в голяма овална зала са подредени 20 знакови оскара, връчени от 1927-а до 2016 г. Едно място е оставено празно - там, където трябва да се намира отличието на Хати Макданиъл. Първата отличена от Академията чернокожа актриса получава златен плакет през 1939 г., но никой не знае къде се намира наградата. С надпис се отбелязва, че "минават 50 години, преди друга чернокожа жена да спечели", като се има предвид оскара на Упи Голдбърг за поддържаща роля в "Призрак".
Музеят е проектиран от звездата на италианската архитектура Ренцо Пиано в реконструирана сграда от 30-те години и заема 28 000 кв.метра. След няколко провала на идеята да бъде построен и открит музей на Академията, този е замислен през 2012-а, планиран за 2019-а, но в крайна сметка отложен заради пандемията и други причини. От 30 септември почитателите на десетата муза, които имат път към Лос Анджелис, вече могат да се насладят на "холивудската" версия на историята на киното.