Четири картини на Ван Гог за общо 161 милиона долара, или почти двойно повече от предварителните оценки, бяха продадени на търг на „Кристис“ в Ню Йорк, съобщи The ArtNewspaper. Това предполага рязко покачване на финансовата стойност на произведенията от най-търсения късен френски период на художника. Отчасти причина за това е нарастващият интерес от колекционери от Далечния изток.
Най-много пари донесе платното „Дървени колиби сред маслинови дървета и кипариси“ (1889 г.), от колекцията на тексаския петролен магнат Едуин Кокс, починал миналата година — 71,3 млн. долара. Великолепният пейзаж от Прованс, разположен под интензивно синьо небе, е доминиран от типични мотиви за Ван Гог - маслинови горички и кипариси.
Другият акцент на аукциона бе произведение на холандския художник, изчезнало за десетилетия, продадено също по-високо от очакваните между 20 и 30 млн. долара. На аукциона в Ню Йорк акварелът „Meules de blé“ („Купи сено“) донесе 35,9 млн. долара, което е рекорд за работа на Ван Гог върху хартия.
Акварелът е рисуван в Арл, Франция, където художникът живее и работи през 80-те години на XIX век. Самият Винсент смята някои от картините си, рисувани в този период, за най-добрите си произведения. След смъртта му „Купи сено“ е наследена от брат му Тео. От тогава тя сменя няколко собственици, докато през 1905 г. попада в поредната частна колекция и през следващите няколко десетилетия изчезва от публичното пространство.
Както става ясно, в най-трагичната част от ХХ век съдбата на картината следва политическите сътресения в Европа. С установяването на националсоциализма в Германия нейният собственик-евреин е принуден да я продаде, за да се измъкне от страната. По-късно нацисти я открадват от новия ѝ притежател. Творбата се появява отново в публичния регистър през 1978 г., когато е обявена за търг, но след това пак се оказва в частни ръце. През миналия месец за първи път от 1905 г. тя отново бе на разположение на обществеността в Рокфелер център, преди да бъде продадена от „Кристис“ на 11 ноември.
Продажбата на „Купи сено“ е особено забележителна, защото ще донесе финансова реституция на наследниците на двама еврейски колекционери, загубили творбата по преди и по време на Втората световна война: Макс Мейровски, който е продал произведението, за да финансира бягството си от Германия, и Александрин Ротшилд, от която произведението е било откраднато от нацистите, след като избягала от Франция в Швейцария.
„Купи сено“ привлича вниманието като акварел, който показва характерните мазки на Ван Гог по олекотен и ефирен начин. Авторът прилага техниката на рисуване, които е развил от по-ранната си кариера. Картината, рисувана с перо, туш и молив и акварел прави видима прецизната му работа с щриха.
Ван Гог демонстрира чувство за контрол, което противоречи на преобладаващите мнения, че работата му в този период отразява неговото влошаващото се психическо състояние. Купите сено са основният обект в композицията, но сградите в задния план разкриват острото внимание на художника към детайлите.