Актьорът от Народния театър „Иван Вазов“ Павел Иванов ще се превъплъти във футболната легенда на „Левски“ и България Георги Аспарухов-Гунди в игрален филм, посветен на живота му. Снимките на продукцията, наречена „Гунди – легенда за любовта“, започнаха днес на столичния стадион „Раковски“ и ще продължат два месеца, съобщи БТА. Продуценти са Иван Христов и Андрей Арнаудов („Междинна станция“), а бюджетът, който те са осигурили от частни инвеститори, е близо 4 000 000 лева. Филмът трябва да излезе на екран в началото на следващата година, обещават те.
Лентата проследява живота на големия футболист от срещата му с неговата любима и бъдеща съпруга Величка Маркова-Лита до трагичния 30 юни 1971 г., когато Гунди загива в автомобилна катастрофа в прохода Витиня заедно с колегата си Никола Котков. В образа на Лита ще влезе 20-годишната дебютантка Александра Свиленова. Режисьорът е Димитър Димитров, сценарист е Емил Бонев, а главен оператор – Борис Славков. Консултант на филма е Станислав Ангелов-Пелето, а музикален продуцент и композитор на саундтрака – Добрин Векилов-Дони. Любопитна подробност е, че Дони е племенник на Димитър Пенев, първи братовчед на Любослав Пенев и „цесекар в кръвта си“. „Това е моментът да кажа, че това не е филм за „Левски“, а за един велик българин и за цяла плеяда велики българи, които са българска гордост“, каза Иван Христов.
„Една от основните причини да изживяваме тези времена на разпад, които изживяваме, е, че от 10 години в България не е имало източник на обща национална гордост. Мисля, че по подобен начин можехме да кажем, че сме нация, колкото и да е предъвквана тази тема, когато националният отбор на България през 1994 г. направи така, че всички ние да живеем като един човек“, коментира още копродуцентът. Според него, когато изгледаме филма за Гунди и поне за три часа се почувстваме щастливи, че и ние сме българи, и такъв велик човек също е българин, това би могло да се превърне поне в едно малко пламъче на надежда.
Идеята за този филм е на сценариста Емил Бонев, който от 5-6 години я развива и е двигател на осъществяването ѝ. „Ние никога не сме обсъждали дали да се случи този филм. Ние просто се погледнахме и знаехме, че той ще се случи. Това за нас е много важно и сме много горди и щастливи. И се надяваме всички, които ще го изгледат, също да се чувстват горди и щастливи“, каза съпродуцентът Андрей Арнаудов.
Вдовицата на Гунди – Величка Маркова-Лита, която присъстваше на първото завъртане на камерата за продукцията, сподели: „Ужасно съм развълнувана, дори съм уплашена, защото пускам България в нашия дом. Не се надявам, а вярвам, че ще стане един чудесен филм, който не само ще забавлява, но може би ще подскаже на много хора, че могат да се замислят, когато правят нещо“. Лита благодари на целия екип, защото, по думите ѝ, те ще я върнат назад във време, в което би искала да остане.
„Относно отговорността, която всички заедно решихме аз да поема, мога да кажа само, че проверката на времето ще покаже своите резултати. Стараем се всички да направим невъзможното – за да може филмът да вълнува своите зрители“, обобщи Павел Иванов.
Павел Иванов е завършил НАТФИЗ през 2016 г. в клас на проф. Стефан Данаилов. Още през 2014 г. става част от трупата на Народния театър. Добива популярност и в телевизията със сериала „Полицаите от края на града”, а напоследък и с „Татковци”. На първата ни сцена този сезон може да бъде гледан в спектаклите "Виновният" от Димитър Димов, "Лунатици" от Кен Лудвиг, "Среща в Санлис" от Жан Ануи, "Цветът на дълбоките води" от Оля Стоянова, "Актрисата" от Питър Куилтър, „Един безумен ден" от Пиер дьо Бомарше, „Приятна жена в лоша компания" от Андре Русен.
Александра Свиленова, в ролята на Лита, все още учи актьорско майсторско за драматичен театър в класа на проф. д-р Ивайло Христов.
Димитър Димитров е режисьор в сериалите „Отдел издирване“, „Дяволското гърло“, „Откраднат живот“, „Връзки“, „Дървото на живота“, „Съни бийч“, „Мен не ме мислете“. Дебюта си в игралното кино прави на 27 години с филма „Събирач на трупове“, който участва в селекцията на редица престижни международни фестивали.
Емил Бонев е актьор по образование, има близо 60 роли и редица национални награди. Автор е на пиеси и сценарист на лентите „Прогноза“ на Зорница София, „Засукан свят“ на Мариус Куркински и др. Режисьор е на десетки спектакли, между които „Мъжка задушница“ в ДТ „Сава Огнянов“ – Русе, „Бонбон“ в Народен театър, „Чинечита“ и „Убийство без убийство" в Театър 199 и много други.