Медия без
политическа реклама

Безпаричие осуети най-стария балетен конкурс в света - във Варна

Министър Банов обеща 40 хил. лв. повече, но не достигат 400

07 Февр. 2020
В продължение на пет десетилетия конкурсът е емблема на Варна.
Снимка: БГНЕС
В продължение на пет десетилетия конкурсът е емблема на Варна.

"Международен балетен конкурс - Варна" е най-старото професионално балетно състезание в света, провеждащо се на всеки две години от 1964 г. Тазгодишното 29-о издание, планирано за периода 15-30 юли, обаче няма да се състои в морската столица поради липса на средства. Първоначално организаторите от едноименната фондация обявиха, че нулевата година се налага "по технически причини", впоследствие съобщиха пред местни медии, че недостатъчно спонсорство и дарения правят невъзможно обезпечаването на тазгодишното издание. 

 

Стара слава

Варненският балетен конкурс се провежда за пръв път през 1964 г. в Летния театър на града. До промените той е държавен (като всичко друго) и се налага с отлична репутация в, а и извън, соцлагера. През годините тук са танцували над 3000 балерини и балетисти от 38 страни. Първото си международно признание са получили именно във Варна балетисти като Владимир Василиев, Наталия Макарова, Михаил Баришников, Наталия Бессмертнова, Патрик Дюпон, Силви Гилем, Йоко Моришита, Мартин Ван Хамел, Евелин Харт, Лойпа Араухо, Максимилиано Гера и редица други. Ролята му на "инкубатор" за изгряващи звезди на танцовия подиум френската преса описва така “всеки танцьор, който се върне с награда от Варна, има вече осигурен просперитет в професионалния балет. Дори и тези, които не получат отличия, след завръщането си от Варна вече са значително по-известни в техните страни." В танцовите среди "Балетната олимпиада", както е разговорно наричана, е емблема на Варна, а и на българското танцово изкуство. Медали от "балетната олимпиада" са печелили и големите наши имена Вера Кирова, Красимира Колдамова, Калина Богоева, Бисер Деянов, Ясен Вълчанов, Мария Илиева, Диляна Никифорова и др.

 

В сегашно време

След 1992 г. конкурсът се организира от едноименната фондация “Международен балетен конкурс – Варна”, водена от доц. Емил Димитров. До голяма степен той оцеляваше благодарение на личните качества на този "рицар на балетното изкуство". Министерство на културата все още осигурява наградния фонд, а традиционно събитието се подкрепя и от Община Варна, но конкурсът разчита до голяма степен и на частно финансиране. 

Доц. Димитров почина през 2011 г., завещавайки конкурса на своя син Димитър Димитров - директор на фестивала, а в управителния съвет е и дъщерята на Емил Димитров, Соня. Четири издания по-късно явно парите или мениджърските умения, или пък ентусиазмът, не достигат. Чуват се и мнения, че  в последните години славата на "балетната олимпиада" е помръкнала и конкурсът лежи на стари лаври. Страните-лидери в областта на танцовото изкуство вече не изпращат танцьорите си тук, а таксите за участие са непосилно високи за младите дарования. 

 

Едно към едно

В парламента днес министърът на културата Боил Банов коментира темата: "Ние подкрепяме балета сериозно. Мисля, че със сума от 60 хил. лв, когато се провежда. Споделиха за трудности, за изтеглени хора, които са ги спонсорирали, поех ангажимент да вдигнем подкрепата на 100 хил. лв. Това е за нас доста сериозна миза, но с оглед на важността на събитието, трябва да ви кажа, че много хора познават страната ни покрай този балетен конкурс. Предложих им такава подкрепа, но те не могат по никакъв начин да съберат останалите пари, които са необходими. Декларираха една сума, която е много висока. Каквото съм могъл, съм направил. Надявам се, че все пак ще преосмислят решението." По думите му става въпрос за 400 хил. лв.

700 хил. лв. е нужният на фестивала бюджет към момента. В момента липсват 45-50% от тях. Това заяви директорът Димитър Димитров пред БНР. "Истината е, че има много пера, някои от които са срамно ниски – например наградният фонд. Този бюджет от 700 хиляди е сравнително санитарен. Но ако искаме да се развиваме и конкурсът да продължи да бъде едно от водещите събития, трябва да го надграждаме. Тази година е значителен дефицитът и не искам да рискуваме да го проведем с минимални средства и по начин, по който не желаем да съществува."

Димитров уточни, че бюджетът се осигурява така: 20-25 % - от собствени приходи (продадени билети, такси за участие, провеждане на Международната лятна балетна академия). Около 25-30% се осигуряват от Министерството на културата и от Община Варна. За 50 на сто от бюджета конкурсът разчита на частни спонсори. Масовото спонсорство в България в момента обаче е в рамките на 5000 лева. За този бюджет са ни необходими около 70 спонсори, допълни той. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата