Световната премиера на пиесата „Мрак на края на града“ от младия босненски драматург Дарио Беванда под режисурата на Катрин Медлер – артистичен директор на Театър „Оберхаузен“ в Германия, ще се състои на 13 декември от 19.00 ч. на Камерната сцена в Народен театър „Иван Вазов“. В главните роли ще видим Биляна Петринска, Зафир Раджаб и Анета Иванова, които заедно ще ни поведат в мрачната и интригуваща атмосфера на Сараево през зимата.
Драматурзи на спектакъла са Лаура Мангелс и Павлина Дублекова. Сценографията и костюмите са дело на Франциска Изензее. Преводът на текста е извършен от Атанас Игов, а звуковата среда е създадена от Кико Бек.
В една особена зимна вечер, докато снегът неуморно се сипе и обсажда жителите на Сараево под белотата си, в малък апартамент в покрайнините на града чистачката Фикрета и младата ѝ помощница Бетина се борят с мръсотията, безпорядъка и най-вече с пластовете прах на времето. Опитната Фикрета, която е израснала през войната в бивша Югославия, е изцяло отдадена на работата, тъй като иска да свършат навреме с почистването. Бетина предпочита да се рее сред парчетата живот, който е текъл в занемареното жилище. Тя открива аудиодневник, воден от предишния обитател по време на обсадата на града през 90-те върху касетки с диско хитове. Докато той разказва за ежедневието си в този капсулиран свят, в който обаче животът не секва, миналото и настоящето се преплитат и Фикрета и Бетина са принудени да се изправят срещу собствените си призраци.
Как оцеляват отделните хора и малки общности в един откъснат свят, изпълнен с насилие; нужно ли е да се изправим лице в лице с миналото, за да преосмислим настоящето и бъдещето; как раните от едно брутално разкъсване на нишката на ежедневието и познатия живот, каквото е войната, се предават между поколенията? Това са част от въпросите, които представлението засяга.
Дарио Беванда, роден през 1985 г. в Сараево, е едно от най-ярките имена на съвременната театрална сцена на Балканите. Текстът му е създаден в рамките на регионалната инициатива на Гьоте-институт за подпомагане създаването на нова драматургия от Югоизточна Европа – New Stages Southeast (2020–2023) и е отличен от международното жури на фестивала в театър „Оберхаузен“. Пиесата му повдига важни въпроси за травмите от войната и връзката между миналото, настоящето и бъдещето. Премиерата в Народен театър „Иван Вазов“ е световната премиера на текста пред публика.
Спектакълът, поглед към човешката устойчивост и смелостта да се изправим срещу призраците на времето, е създаден в партньорство с Гьоте-институт България и театър „Оберхаузен“.