Медия без
политическа реклама

Пак ще се срещнем след 33 години

Преходът за българското кино няма край

Клас, мирно!
Мирамар филм
Клас, мирно!

В българското кино вече има и млади автори, и други сюжети - къде успешни, къде не толкова. Но това циклене върху миналото наистина няма край и няма терапевтичен ефект. 50-годишен дебютант в киното се заема да разкаже Прехода през съдбите на дузина съученици - негови връстници. Те се събират за пръв път 33 години след абитуриентския бал, уж с чистото намерение за купон. Но в тази единствена нощ, която прекарват заедно в планинска хижа, край тях танцуват сенките на миналото, скелети тракат в гардероба и изпълзява всичко замитано под килима, в училището и в живота.

За това е "Клас 90" - филм, който стъпва накриво още от заглавието си, понеже то е несръчна заемка от английския език. На български би следало да се казва "Випуск 90". Всъщност нататък става по-добре, защото актьорският състав събира популярни "мечки" (Юлиан Вергов, Любо Нейков, Параскева Джукелова, Биляна Петринска, Стефан Денолюбов) с опитни, но по-малко експлоатирани от малкия и големия екран актьори (Георги Златарев, Роберт Янакиев, Надя Конакчиева, Елена Атанасова, Стефка Янорова, Людмила Даскалова). Той е добре споен и въпреки че сценарият понякога настоява на евтин хумор, политиканстване или мелодрама, повечето зрители ще се почувстват комфортно в компанията на този "клас", завършил в годината на промените, за да остане завинаги с единия крак в миналото. 

Сценария режисьорът Бойко Боянов пише в сътрудничество със Светослав Тодоров - Роги, който умело експлоатираше носталгията и в "Дъвка за балончета". "Клас 90" отказва да бяга от миналото. Дрескодът и музикалното оформление на срещата е от края на 80-те, ракията е от соц избите, спомените - добри и лоши - от ученическите години пишат отношенията и постъпките на вече порасналите мъже и жени.

Образите са силно типизирани, повече плакати, отколкото живи хора: корумпираният политик, амбициозният адвокат, емигрантът, журналистката, тормозената в училище зубрачка, впиянченият актьор, двойката непретенциозни лакомници, оженили се след бала, скромната и тиха съученичка. При кастинга е следвана линията на най-малкото съпротивление - Любо Нейков е, то се знае, комикът, Роберт Янакиев, бивш активист и общински съветник от ГЕРБ - политикът... "Другарката" е проблем от гледна точка на автентичността, защото Стефка Янорова изглежда по-млада и свежа от повечето си "ученици". Разбира се, един току-що завършил учител би могъл да е близък по възраст до своите възпитаници, ала е поне 5-6-7 години по-голям, дори ако мястото му във фабулата е да си спомня забранената любов с гимназист.

Участниците видимо са се забавлявали по време на снимките, усеща се химията помежду им и лекотата, с която покриват актьорските си задачи (не без театралничене и вицове-пълнеж в диалога, но без много дразнеща декламация). "Клас 90" има амбициите да бъде ансамблов филм: да разкрие съдбата на всеки от 12-те, мястото му в класа и епохата, сложните динамики помежду им, които тлеят вече три десетилетия. Но това е твърде голяма лъжица за неговата уста, няма друг начин, освен повърхностно да прелети през поменик от травми и проблеми, карайки ни да симпатизираме на героите, но не да ги опознаем или заобичаме. Незавършен стои и образът на "външния наблюдател" - немската половинка на един от персонажите, изиграна от чаровната Катрин Йене. 

Също както беше в "Дъвка за балончета", авторите се отнасят с топлота и съчувствие към своите герои, не ги съдят и бичуват. (Животът може и сам да стори това.) Тази емпатия се предава и към зрителя и е главното достойнство на "Клас 90". Продуцентите "Мирамар" имат и по-успешни заглавия ("Дзифт", Love.net) и по-тежки провали ("Чума"). "Клас 90" поставям някъде около телевизионните сериали, които те също произвеждат ("Порталът", "Тревожност"), не само заради известни тематични сходства. Това е филм, който би стоял добре на малък екран: нещо средно между театрална драматизация, олстар шоу и сапунка. 

Освен това наистина ни е дотегнало от диагнози за Прехода и едри обобщения за поколението, към което принадлежат голяма част от активните в момента български творци, не само в киното. Понякога ти се иска просто да им врътнеш копчето и да продължиш напред.

Купонът започва с #Клас90 от 24 януари само в кината.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата