Британският музей, дом на някои от най-ценните артефакти в света, е свалил бюста на своя основател от пиедестала му в залата, посветена на Просвещението, заради неговото робовладелско минало, съобщава „Гардиън“. Скулптурният портрет на Ханс Слоун, чието огромно наследство от артефакти е в основата на музея, все пак остава достъпен за разглеждане от посетителите. Но сега е поставен във витрина заедно с обекти и информация, които отразяват неговите колониални дейности.
Огромният музей в Лондон, в който се намират исторически артефакти като мраморите на Елгин и Розетския камък, е основан през 1753 г. и открит през посетители през 1759 г. Според сайта на музея, роденият в Ирландия Слоун е бил лекар, който е събирал образци и артефакти от цял свят. След пациентите му са били и трима монарси: кралица Ан и кралете Джордж I и II.
Колекционерската кариера на Слоун започва през 1687 г., когато отплава за Ямайка, тогава британска колония. Там той работи като лекар на робски плантации и на новия управител на колонията. Събирал е и събирал образци от растителни и животински видове. По-късно се жени за наследница на захарни плантации в Ямайка, обработвани от роби, „печалбите от които са допринесли значително за възможността му да събира колекциите си през следващите години“, посочва уебсайтът на музея.
Бюстът остава в галерията на Просвещението, където е бил и досега, но вече на ново място и поставен в контекст. Хартвиг Фишер, директор на Британския музей, заяви, че преместването на бюста е признание, че основополагащата колекция е частично финансирана от робски труд и робска икономика.
„Да останем посветени на истината е от решаващо значение, когато се изправяме пред собствената си история", каза Фишер в изявление пред CNN и добави, че новото разположение позволява на музея да не премълчава връзката на Слоун с Британската империя и търговията с роби.
„Слоун ни позволява да подчертаем сложността и неяснотата на този период. Той е бил лекар, колекционер, учен, благодетел и робовладелец - каза Фишер. - Ще продължим да изследваме нашата история и ще правим това в сътрудничество с хора от цялото земно кълбо, за да пренапишем нашата споделена, сложна и понякога много болезнена история като равни".
През последните месеци институциите и общностите по света преразглеждат наследствата на исторически личности в отговор на глобалните протести под надслова Black Lives Matter. Много градове вече премахнаха статуи и паметници в чест на противоречиви исторически личности, включително Христофор Колумб, бившият крал на Белгия Леополд II и британският търговец на роби Едуард Колстън.
Фишер съобщи това в същия ден, когато бе обявено и че на 27 август Британският музей ще отвори врати за посетители - за пръв път от началото на пандемията през март.
Той ще работи със силно намален капацитет, на ден в музея ще бъдат допускани само по 2 000 души, които ще имат достъп до достъп до около 9 000 експоната (от общо 80 000). Фишер съобщи, че музеят спазва правилата, въведени в Обединеното кралство, като ограничава броя на посетителите, продава билети само с предварителна резервация, а в залите е въведено еднопосочно движение.