Медия без
политическа реклама

И зам.-шефът на Британския музей напусна заради кражбите на артефакти

14 Дек. 2023
Установена е липсата на 2000 предмети, сред които бижута със скъпоценни камъни
Установена е липсата на 2000 предмети, сред които бижута със скъпоценни камъни

Заместник-директорът на Британския музей напуска поста след разследване, съобщи Прес асосиейшън/ДПА. Поводът са кражбите от хранилищата на културната институция, предаде БТА. 

Джонатан Уилямс е приел да се оттегли. Директорът на музея Хартвиг Фишер напусна след началото на скандала с откраднатите артефакти през август, който стана повод за полицейско разследване. За временно изпълняващ длъжността директор на Британския музей беше избран сър Марк Джоунс. Говорител на Британския музей потвърди, че Джонатан Уилямс напуска музея. 

Директорът на Британския музей заяви, че се оттегля от поста си с незабавен ефект, след като призна, че е допуснал пропуски в разследването на кражба на предмети от колекцията му, съобщи Ройтерс.

Изявлението идва ден след публикуването на независима информация, според която 2000 артефакта от колекциите на музея на стойност милиони британски лири са липсващи, откраднати или повредени. 

Според информацията, публикувана през тази седмица, музеят е бил предупреден за възможни кражби още през 2021 г. от експерта по антики д-р Итай Градел. Последваща проверка е заключила, че няма основание за подобни твърдения. По-късно същата година вътрешен одит е разкрил, че от хранилищата за гръцки и римски антики липсват артефакти. Това е предизвикало по-задълбочена проверка, включително на бижута и колекции от скъпоценни камъни. Проверката, която е започнала през август 2022 г., е показала липси. 

Неназован член на екипа на музея е уволнен и музеят предприел законови действия. Полицията също е започнала разследване. 

Информацията, публикувана през тази седмица, е изготвена от сър Найджъл Бордман, главен инспектор Люси Д'Орси и съдията от Висшия съд Иън Карет. Според нея от 2000 предмета 1500 са липсващи или откраднати. Около 350 са изнесени на части - например златни бижута със скъпоценни камъни.  Ръководните лица на музея смятат, че частите на бижутата няма да бъдат намерени, тъй като вече са продадени.

Около 140 предмета са повредени. От 1500 липсващи или откраднати антики 351 вече са върнати, а повече от 300 са идентифицирани. 

Повече от една трета от препоръките са спазени или са в процес на изпълнение, се казва в изявление на Британския музей. Сред препоръките е документиране и дигитализиране на цялата колекция в следващите пет години. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Британски музей