Медия без
политическа реклама

Цветана Манева става почетен гражданин на Варна

А шефът на НИМ доц. Бони Петрунова - на Каварна

02 Авг. 2023
Цветана Манева е дългогодишен творчески директор на фестивала "Варненско лято".
Цветана Манева е дългогодишен творчески директор на фестивала "Варненско лято".

Голямата актриса Цветана Манева е предложена за званието почетен гражданин на Варна заради нейния принос към театралния живот в града като дългогодишен артистичен директор на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. Тя ще гостува на 4 август в Летния театър на морската столица, за да представи спектакъла „За любовта“ от Яна Борисова заедно с колегите си Александра Сърчаджиева, Александър Сано, Филип Буков, Дарин Ангелов и Николаос Цитиридис, съобщават организаторите. Цветана Манева ще посвети своето изпълнение на номинацията й за почетното звание, която вече е одобрена от Постоянната комисия по култура и духовно развитие и предстои да бъде разгледана от Общинския съвет. 

Публиката във Варна гледа „За любовта“ в Градската художествена галерия и по време на тазгодишното издание на театралния фестивал. Размислите на Яна Борисова в него са озвучени с музиката на маестро Милен Кукошаров. По време на спектакъла актьорите правят различни интерпретации на познати и нови текстове на авторката, ето защо всяко представление е уникално, отбелязват от екипа. 

Междувременно стана известно, че директорът на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова е удостоена със званието почетен гражданин на Община Каварна след проведено гласуване на заседание на Общинския съвет в града. Високото отличие е посветено на 20-ата годишнина от възстановяването на археологическите разкопки на Калиакра – столицата на Добруджанското деспотство, като проучванията на доц. Петрунова там внасят значителен принос в областта на културата, за съхраняването на българския дух и историческо наследство на Каварненския край. Проучванията са подновени през 2004 г. след дълго прекъсване - за последен път са били провеждани през 70-те години на миналия век.

Изследователската дейност на доц. Петрунова на територията на община Каварна започва през 1989 г. и продължава до днес. Като резултат от 20-годишните проучвания специално на крепостта Калиакра под нейно ръководство са изследвани 10 сектора от предградието и вътрешния град, открити са 2041 движими и 404 недвижими паметници. Емблематичните открития, допринесли за повишаване на туристическата популярност на Каварна са пръстенът-убиец от Калиакра, спечелил първо място в кампанията „Чудесата на България“ за 2014 г., великолепната нефритена катарама, открита през 2017 г., татарска плячка от 2018 г. – богато съкровище от златни и сребърни предмети, поставени в гърне под пода на татарска къща, разкошният златен пръстен на Георги от царския некропол в града на деспот Добротица от 2019 г. Доц. д-р Бони Петрунова е и автор на няколко книги, посветени на Калиакра.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата