Фестивалът на българския игрален филм "Златна роза" се открива днес за 42-и път. Той ще продължи до 26 септември във Варна и ще покаже 16 нови пълнометражни филма, 20 късометражни и пет сериала. Те ще се състезават за наградите в съответните категории. Извън конкурса още двайсет филма ще бъдат представени в секцията "Открити хоризонти".
Тържественото откриване ще се състои днес в голямата зала на Фестивален и конгресен център - Варна и ще бъде предхождано от изпълнения на живо на VJD Brass Band. Публиката ще може да поднесе своите почитания на Цветана Манева и да види кратък филм с откъди от най-добрите й роли през годините.
Още тази вечер ще бъде прожектиран филмът, който отбелязва един от най-големите международни успехи през годината - късометражният "Човекът, който не можеше повече да мълчи", лауреат на "Златна палма" в Кан с български продуцент Катя Тричкова. 14-минутната копродукция на Хърватия, България, Франция и Словения е на режисьора и сценарист Небойша Слиепчевич.
Дългоочаквана е и първата публична българска прожекция на "Триумф" - филма на Петър Вълчанов и Кристина Грозева с участието на Мария Бакалова, който чиято световна премиера бе в Торонто по-рано този месец. Завършващ епизод в "социалната трилогия" на режисьорския тандем след "Урок" и "Слава", историята за дупката в Царичина през 90-те ще представлява България и на предстоящите награди "Оскар" 2025. Прожекцията на "Триумф" е на 22 септември, неделя.
Освен него в конкурса за пълнометражни филми се състезават още "Гражданинът светец" на Тинатин Кайришвили, "Безветрие" на Павел Г. Веснаков, "Клопка" на Надежда Косева, "Краят на реката" на Васил Барков, "Сватба" на Магдалена Ралчева и др.
Сред акцентите на фестивала е дискусия на тема "Антифашизмът в киното. Полша и България", която ще бъде придружена от прожекция на филма „Последната дума“ на режисьорката Бинка Желязкова. Разговорът с участието на проф. Войтек Йожвяк и доц. д-р Александър Донев ще бъде част от официалното честване на 80-ата годишнина на актрисата Цветана Манева, чийто образ е вдъхновил плаката на фестивала. Втората значима дискусия ще се съсредоточи върху европейските кинофестивали и стратегиите за успешна селекция и участие в тях.
"Златна роза" предвижда и събития, насочени към младата публика и обучението по кино. Сред тях е "Предизвикателството", където участниците се състезават в заснемането на кратък филм по случайно изтеглена тема в ограничен срок. "Кино за ученици" ще предложи серия от специализирани прожекции и дискусии, а Pop-up Cineplex ще включи прожекции на емблематични филми от 90-те години на ХХ век. Особено внимание ще бъде отделено на "Бягащи кучета"(1992) на неотдавна починалия режисьор Людмил Тодоров, който ще бъде съпътстван от дискусия с част от създателите на филма и специален гост Ивайло Христов.
Четири книги за кино ще бъдат представени по време на фестивала. Това са "Между два кадъра" – книга с интервюта на кинокритика Деян Статулов, "Посланичката" – три новели от режисьора Людмил Тодоров, както и "От какавидата до пеперудата. Незаснето", негови сценарии, представени от съпругата му преводачката Златна Костова; също и "Иван Черкелов – портрети, разговори, рецензии, спомени" – представена от Геновева Димитрова и "Иван Черкелов – сценарии" – представена от Ирина Черкелова.