Медия без
политическа реклама

Графики на класика Илия Петров разкриват „Лицата на войната“

Черно-белият щрих в творбите съчетава художественото с публицистичното начало

14 Ноем. 2024
Често освен войниците в творбите присъства и образът на майката.
Често освен войниците в творбите присъства и образът на майката.

Рисунки и графики на класика Илия Петров представят столичната галерия „Арте“ на ул. „Бузлуджа“ 31 и колекция „Радеви“. Изложбата, наречена „Лицата на войната“, ще отвори врати в понеделник, 18 ноември, като официално откриване не се предвижда.

Графичното творчество на Илия Петров е не по-малко значимо от неговия принос в сферата на живописта. Един от всепризнатите у нас майстори на рисунката, художник с ясно профилиран и последователно отстояван пластически мироглед, основан на овладяването и развитието на класическото художествено наследство, той е оставил значителна продукция от творби и в областта на графиката и илюстрацията. Те съдържат в себе си впечатляващо богатство от конкретни проявления – от  беглите скици и виртуозните импровизационни опуси (рисунки с молив, туш/перо и въглен) до богато степенуваните и майсторски тонални моделировки, свойствени на различни композиции, изпълнени в техниката на сухата игла и на монотипията, обяснява изкуствоведът проф. Чавдар Попов.

В сърцевината на идейното кредо на художника е залегнала убедеността му в силата и значимостта на изкуството по отношение на социалните и на политическите реалности на времето, както и в неговата висока мисия да пробужда съзнанието, да възвръща отново и отново човека към изконните хуманистични ценности, в противовес на жестокостта, на абсурда и на варварството, коментира изкуствоведът.

Ето защо съвсем естествено авторът е насочвал вниманието си и към военната тематика. Графиката при това, за разлика от живописта, е много по-гъвкава, „отзивчива“ като форма на пластическа реакция спрямо събития, факти и прояви на насилие и омраза, като често съчетава чисто художественото с публицистичното начало.

В селекцията на настоящата изложба присъстват произведения, инспирирани и посветени на гражданската война в Испания, на бунтовете и на социалните колизии в България преди и по време на Втората световна война (Септемврийското въстание, антифашистката съпротива). Илия Петров тълкува и изгражда съдържателната страна на своите творби през призмата на разбирането, че военните събития са не само физически стълкновения и конфликтни противоборства на големи маси от хора, но също така и дълбоки, потресаващи преживявания. Индивидуални, конкретни човешки драми, те съдържат в себе си многобройни лични и семейни трагедии, ето защо наред с войниците често в творбите съзираме майките, онеправданите, жертвите, „унижените и оскърбените“.

Образните средства, с които си служи авторът, варират от натуроподобната форма до гротесковата деформация. Линията, щрихът, петното, релефната моделировка и фините пространствени градации са овладени и подчинени на академичното разбиране за композиция, за образната режисура на сюжетното начало. Според проф. Чавдар Попов именно тези качества на творчеството на Илия Петров обуславят голямото разнообразие на конкретни художествени решения при удивително единство на мирогледния фундамент, който е в основата на личната стилистика на именития Илия Петров.

Изложбата „Лицата на войната“ може да бъде разгледана в галерия „Арте“ до 30 ноември.

Последвайте ни и в google news бутон