Известната художничка Десислава Минчева и майсторът на обектива Сандро Арабян откриват съвместна изложба живопис и фотография „Намибия/Природата“ в понеделник, 9 септември, от 18.30 ч. в галерията на СБХ на ул. „Шипка“ 6 (зала 2А). Два дни по-късно – на 11 септември от 17.00 до 20.00 ч. в галерия „Арте“ на ул. „Бузлуджа“ 31 ще се състои вернисажът на изложбата „Намибия/Хората“ – част от същия проект на двамата автори.
Изложбите представя творците – майка и син, пътували заедно из Намибия. Те съпреживяват величествената природа на страната и срещите с автентичните племена. За реализирането на проекта си, който предвижда поредица изложби, Десислава Минчева и Сандро Арабян са посетили Намибия два пъти в рамките на два месеца. Всеки със своето изкуство.
„В Намибия ти се иска да удължиш даденото ти време живот и да успееш пак да видиш тази безмерна красота. Но даже да не ми е писано да стоя отново безмълвна сред дюните, даже да не успея повече да бъда зрител и участник в този грандиозен спектакъл, знам, че спомените ми за това място ще ме съпровождат до края. В Намибия сякаш се връщаш там, откъдето е започнало всичко на Земята“, пише в емоционалния си текст към изложбата Десислава Минчева.
Ако изобщо има случайности в живота, двамата са отишли в Намибия именно така – случайно. После, в рамките на два месеца, се връщат и втори път, обяснява художничката. „Още в началото знаех вътрешно, че трябва да запазя в картини (не само в снимки) това усещане за величието на природата… Това, което видях, изпитах и преживях там, беше неочаквано въпреки предварителната ми информация. То беше напълно ново за мен и всъщност любов от пръв поглед. Силна, въздействаща красота и странност, които те карат да преосмислиш всички предишни представи и клишета. Не е възможно да се опише с думи онова очакване да се разсъмне в пустинята Намиб, за да се сблъскаш с абсолютната, нереална красота на розовите пясъци – перфектни в природната си геометрия, с резките светлини и тъмносини сенки, трудно е да изразиш смайването си и пълнотата на усещането пред безкрая, тамошната широта и съвършенството на земните форми и желанието да задържиш мига, преди светлината да промени пейзажа буквално за минути...“, споделя тя.
Катеренето и издигането до върха на 300-метрови огромни дюни, тъмночервените до абсурдност пясъци до океана, архаичните каньони и необитаеми планини, племената, до които се докосваш истински – екзотични и напълно автентични все още, стадата тюлени, езерата, порозовели от колонии фламинго, и още много чудеса на африканската действителност сякаш поставят човека на полагаемото му се място – мъничка прашинка, обитаваща за кратко големия свят. И двамата автори са категорични, че трябва да му засвидетелстват поне своята възхита и любов.
…Издавайки невероятни, радостни звуци, които те карат да се усмихваш, един тюлен идва до хората и ляга на гърба на художничката. „Как се забравя това?!“, възкликва тя. Или жените и децата от племето химба, с техните дрехи и украшения и с оранжевите им, намазани с глина коси, излъчващи първичност, но и достойнство... Племето хереро, друг невероятен свят – толкова красиви в цветните си дълги рокли на фона на пустинните планини, че изглеждат като персонажи от пиеса… Сред каньоните и скалите живописецът е изправен пред неравна битка с природата, но въпреки всичко тръгва да си мери силите с нея, някак си просто не може да се откаже, но и не бива да е буквален в пресъздаването ѝ. Такава е трудната задача на Десислава Минчева.
Фотографиите на Сандро Арабян могат да бъдат определени без преувеличение като забележителни. Наложило се е да се избират от общо над 12 000... Те съдържат всичко онова, което прави света, а и живота да изглеждат съвършени. Понякога – нереални отрязъци от природата, силни и първични, друг път – игра на плавни и хармонични светлини и сенки, пясъчни гънки в музикален ритъм и абстрактната фактура на пустинята... И хората – честни, искрени кадри, без промяна на истинността, без разкрасяване и преднамереност, фотографии документи. Просто възможният Рай.
Проф. Десислава Минчева е родена през 1956 г. в София. Дъщеря е на голямата българска художничка Калина Тасева и на изтъкнатия график Юлий Минчев. Завършила е специалност „Живопис“ в класа на акад. Светлин Русев. Творбите ѝ са в престижни галерии и колекции в страната и в чужбина – Франция, Холандия, Белгия, Германия, Великобритания, Северна Македония, Гърция, Финландия, Турция, САЩ, Мексико, Китай, включително колекцията на проф. д-р Петер Лудвиг (Аахен, Германия), колекцията на Академията в Сиан, Китай, и колекцията на Юго Вутен (Белгия). Има над 50 самостоятелни изложби – в България, Франция, Италия, Германия, Австрия, Финландия, Китай и др.
Сандро Арабян е набор 1988. Магистър по фотография и дизайн от Elisava Barcelona school of design and engineering и магистър по фотография в Нов български университет. Има вече близо 10 самостоятелни изложби и участие в множество групови.
Изложбите „Намибия/Природата“ и „Намибия/Хората“ се осъществяват с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Първата ще продължи до 28 септември, втората – до 24 септември.