Медия без
политическа реклама

Илюстрациите на Ясен Гюзелев се състезават с фантазията на четящите

Рисунки на световноизвестния художник ще бъдат изложени в галерия „Арте“

25 Окт. 2024
Ясен Гюзелев, илюстрация към приказката на Братя Грим "Царицата на пчелите".
Ясен Гюзелев, илюстрация към приказката на Братя Грим "Царицата на пчелите".

Изложба на големия български художник илюстратор Ясен Гюзелев се открива на 29 октомври, вторник, от 18.00 часа в столичната галерия „Арте“ на ул. „Бузлуджа“ 31. „Колкото и дълго да гледаш рисунките на Ясен Гюзелев, потънал в перипетиите и детайлите им, все не ти стига, чувстваш се привлечен от нещо изплъзващо се и неуловимо. Въпреки че художникът е типичен илюстратор, предан на занаята си: изкуството му, ценено по цял свят, се ражда и живее между страниците на книгата. Освен когато реши за кратко да го пренесе по различни поводи (в случая кръгла годишнина) в галерията и тя да се превърне във „Вавилонската библиотека“, казва за него журналистът културолог доц. Георги Лозанов.

Според едноименния разказ на Борхес, библиотеката е модел на вселената – ние обитаваме, герои сме на безкраен текст, който не спираме да четем, въпреки че никога не може да бъде прочетен. Именно оттук идва тази особена мистична дълбочина в творчеството на Гюзелев: която и книга да илюстрира – „Пътуване към центъра на Земята“, „Големите надежди“, „Дама пика“, „Баскервилското куче“…, далечният хоризонт на значенията опира до възникването на човека от думите, до неговото „битие в езика“, където единствено може да придобие човешката си идентичност, да се състои, обяснява експертът.

В съвременния комуникативен „бум“ изкуството на Ясен Гюзелев е реплика – с убедителността на яркия талант – срещу противопоставянето на четенето и гледането, на словото и образа, на книгата и Интернет. Тази реплика демонстрира, че подобно противопоставяне всъщност няма, че то е само „пяна на дните“ върху неизменната природа на човешкото битие. Самото „вътрешно въображаемо“ на четенето поражда образи, а образите на свой ред трябва да бъдат разчетени. И това е валидно както ако те са инспирирани от волята на писателя, така и на художника. Само че, ако в основата им е литературата и особено класическата, която Гюзелев предпочита да илюстрира, нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадени във въображението на читателя. В този смисъл работата на илюстратора е двойна, защото той не просто трябва да се хареса на публиката, а да може да променя представите й. И тя да види с неговите очи Алиса, Оливър Туист, Дон Кихот, Сократ…, времето, на което принадлежат и мястото им във вселената библиотека.

Публиката на галерия „Арте“ ще има щастливата възможност да се разходи заедно с Ясен Гюзелев по „разклонените пътеки на текста“, където ще срещне образи, превърнали се в хитове, и други, непоказвани досега.

Произведенията на Ясен Гюзелев могат да бъдат разгледани в галерия „Арте“ до 15 ноември.

Ясен Гюзелев е роден на 24 юли 1964 г. в София. Той е син на прочутия оперен бас и художник Никола Гюзелев и брат на сценографа Чавдар Гюзелев. Завършва Националната художедствена академи, след което заминава да работи в издателство в Италия. Илюстрира серия книги, сред които "Алиса в страната на чудесата" и "Алиса в огледалния свят" от Луис Карол, "Дон Кихот" на Сервантес, "Пинокио" на Карло Колоди, "Оливър Туист" на Чарлз Дикенс, "Баскервилското куче" от Артър Конан Дойл, разкази за живота на легендарни личности като Сократ, Микеланджело и много други. Българинът е обявен за илюстратор на годината на Международния панаир на книгата в Болоня през 1994 година. С илюстрациите си в „Алиса в страната на чудесата“ добива световна известност в издателските и артистичните среди. Техниката му по негови думи е повлияна от реалистичните школи на ХIХ век, Ренесанса, прерафаелитите и сецесиона.

През 2022 г. Гюзелев за втори път (след "Алиса...", 2010) е отличен с награда "Христо Г. Данов" в категорията „Художник или дизайн и оформление на книга“ за илюстрациите си в книгата „Орфей и Евридика“ от Иван Б. Генов (изд. „Колибри“). Носител е на още множество професионални награди, сред които тези на Американския институт за графични изкуства (2002, 2003, 2004), сребърен медал от Асоциацията на илюстраторите, Ню Йорк (2004) и др.

"Ако погледнем цялостно творчеството на Ясен Гюзелев, със сигурност дори невъоръженото око ще забележи две неща. На първо място художникът подхожда индивидуално към всяко едно произведение и задачите, които то поставя пред него като читател, художник и автор. На второ - Ясен Гюзелев успява да остане верен на собствения си стил и да запази рисунката си разпознаваема и консистентна, независимо дали изгражда имагинерния свят на Алиса, имперска Русия или митологични образи от Древна Гърция", характеризират го от elephant bookstore, които го представляват като автор.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата