Медия без
политическа реклама

Водопади бушуват сред скалите на Станимир Желев в „Арте“

Художникът на исихастката мистика открива изложба за 60-годишнината си

21 Яну. 2025
Станимир Желев, "Водопад", 2024.
Станимир Желев, "Водопад", 2024.

Столичната галерия „Арте“ представя юбилейна изложба живопис на художника Станимир Желев, който в продължение на близо три творчески десетилетия изследва и пресъздава наследството на българското религиозно изобразително изкуство. Откриването е на 23 януари, четвъртък, от 18.00 часа, а произведенията ще могат да се видят в пространството на ул. „Бузлуджа“ 31 до 7 февруари.

Станимир Желев е познат като художника, преобразувал в живописна авторска интерпретация средновековната исихастка мистика на фреските от скалните църкви при Иваново на 18 км от Русе. Високо е ценен като създател на оригиналната естетика на редица серии пощенски марки, както и като участник в реставрацията на стари и изрисуването на нови църковни стенописи у нас. „В артистичните среди се знае, че Станимир е способен иконописец и копист и интерпретатор на религиозна живопис, в което аз се убедих в ателието му пред неговата реплика на знаменитото разпятие на Чимабуе от флорентинската църква Санта Кроче“, споделя изкуствоведът Филип Зидаров.

С втората си изложба в галерия „Арте“ след 2022 г. художникът отново красноречиво демонстрира характеристиката, определяща неговата творческа натура – способността му да отправя своите артистични послания на различни „езици“, с различна пластическа образност, отбелязват организаторите на събитието.

Днес започналият професионалния си път като абсолвент от курса по живопис на Светлин Русев в Художествената академия автор предлага различен прочит на своите живописни пристрастия в тематичен и стилистически план – като че ли по-близък до естетиката на първата си самостоятелна изложба в някогашната галерия „Александър“ (1996). Този прочит обаче съвсем не представлява връщане назад към началата на творческия път – по-скоро е подобен на спирала, която на по-високо ниво се издига над вече доказани по-ранни достижения, коментира изкуствоведът.

В настоящата експозиция в „Арте“ платната сякаш се превръщат в първични каменни повърхности, в могъщи водопади, в мистични пространства и тайнствени персонажи. А вплетените в тях истории ще бъдат онова, което публиката ще има възможността да се опита да разчете…

Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

Станимир Желев е роден пред 1965 г. Завършил е Художествената гимназия в Казанлък и живопис при проф. Светлин Русев в Националната художествена академия. Негови творби са излагани в София, Варна, Пловдив, Бургас, в Кастр – Южна Франция, Рим, Намур – Белгия, Цюрих, Москва и др. Намират се в частни колекции в България, Франция, Канада, Германия, Белгия, Люксембург, Австрия, Швейцария. Носител е на редица отличия, сред които първа награда за живопис малък формат на галерия Del Bello в Торонто, Канада. Преподава живопис в Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ в София.

Автор е и на две пощенски марки, валидирани през 2021-ва, посветени на 800 години от създаването на Ивановските скални църкви от XIV век. „Скалната“ тема изобщо е типична за живописта му. „С какво скалите, един особен сюжет, привличат Станимир Желев? Тази материя от една страна внушава идеята за вечност на земните структури, отвежда отвъд преходното човешко битие, а от друга поразява сетивата ни със сурова аскетичност“, обяснява тогава и по повод на предишната му изложба в „Арте“ изкуствоведът Ружа Маринска. Според нея живописецът не просто е възприел иконографския канон, а е успял да се вживее в същината на тези образи и да ги въплъти със съвременен език.

Последвайте ни и в google news бутон