Медия без
политическа реклама

Изложба припомня кървавото лято на Илинденско-Преображенското въстание

Ще бъдат показани ценни документи от фондовете на Държавна агенция „Архиви“

16 Окт. 2023
Документалната изложба проследява хода на въстанието от причините до последствията.
Документалната изложба проследява хода на въстанието от причините до последствията.

Документална изложба „Кървавото лято на 1903. Илинден – Преображение – Кръстовден“ се открива утре от 17.00 ч. в галерия „Архиви“ на столичната ул. „Московска“ 5. Тя е част от националния план за отбелязване на 120-ата годишнина от избухването на Илинденско-Преображенското въстание, съобщават от Държавна агенция Архиви“.

Експозицията застъпва темите за основателите на Вътрешната организация и Върховния комитет, участниците в Солунския конгрес през януари 1903 г., въстанието в Македония – Битолски и Ресенски въстанически райони, Крушевската република, въстанието в Костурски район, в Прилепско, Кичевско, Охридско и Дебърско, в Кукушко, Гевгелийско и Тиквешко, в Струмишки район, в Скопско и Велешко, в Кратовско и Кочанско, в Щипски район.

Проследени са и последвалите въстанически действия в Странджанския и Одринския район, в Горноджумайско и Разложко, както и въстанието в Серски район.

Показаните архивни документи представят причините за въстанието, подготовката и организацията му, въстаническите действия и последиците от тях. Подчертани са мястото и ролята на жената в събитието – както като деец на организацията и участник във въстаническите битки редом с мъжете, така и като верен помощник и съратник на участниците в бунта. Отделено е място и на въоръжението и бита на въстаниците.

В документалната изложба „Кървавото лято на 1903. Илинден – Преображение – Кръстовден“ е отделено внимание и на широкия отзвук, който предизвиква Илинденско-Преображенското въстание в чужбина – сред световната общественост, правителства и отделни личности. Почти всички европейски вестници откриват постоянни или ежедневни рубрики, в които се проследява ходът на въстанието и се изтъква смелостта на участниците в него, както и жестокостта на репресиите на османската власт при неговото потушаване.

Експозицията включва ценни архивни документи от фондовете на Централния държавен архив, Държавния военно-исторически архив – Велико Търново, държавните архиви в Благоевград, Бургас, Варна, Кюстендил, Пазарджик, Смолян и др.

Изложбата ще бъде придружена и от експонирани оригинални документи и фотографии от този героичен и трагичен период в нашата история. Тя може да бъде разгледана всеки работен ден от 9.00 до 17.00 ч. до 10 ноември.

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?