Медия без
политическа реклама

Как санкциите срещу Божков влияят на международния арт пазар

По света гледат под лупа парите в изкуството

24 Авг. 2021
снимка: фондация Тракия
Васил Божков

Правителствата по света се вглеждат все по-внимателно в потока от пари в света на изкуството. Тази година Мрежата за борба с финансовите престъпления към Министерството на финансите на САЩ планира да издаде разпоредби, регулиращи търговията с антики. Това пише руската версия на международното специализирано издание The Art Newspaper.

Изданието припомня за наложените от САЩ санкции срещу „известния олигарх и колекционер на произведения на изкуството Васил Крумов Божков“ по закона Магнитски и как въпреки че „санкциите не са пряко свързани с колекцията му от над 3000 антики“, артефактите са иззети по по време на разследването срещу него в България. 

Джордж Ледерман, прокурор от Ню Йорк, обяснява: „Правителствата никога няма да преследват всички наведнъж;  те избират индивиди, чието наказание да действа възпиращо на останалите." Като друг пример Ледерман посочва наложените санкции срещу ливанския колекционер на произведения на изкуството Назем Саид Ахмад през 2019 г.

Изданието описва и как през 2020 г. подкомитетът на Сената на САЩ е публикувал доклад за придобиването на изкуство на стойност 18 милиона долара от двама руски милиардери, които вече са били в списъка със санкции - братята Аркадий и Борис Ротенберг. Всичко това води към следващите стъпки по пътя към затягане на регулациите в света на изкуството (и на правоприлагането в тази област), който САЩ следват.

Във Великобритания спазването на новите директиви за борба с прането на пари и проверките също става все по-видимо. „Дълго време - а може би и досега - на пазара имаше усещане, че налагането на санкции срещу такива лица е свързано със сключването на „съмнителни сделки“ в чужбина и няма нищо общо с това, което се случва на британския или на американския пазар — казва Крис Кинг от Artaml, компания, която разработва инструменти за борба с прането на пари, включително за проверка на длъжностни лица и такива, чиито имена вече са в "черните" списъци. 

Сега очакванията са данъчните и митническите служби на Нейно Величество да започнат да извършват одити. Последиците вероятно ще бъдат неприятни за някои организации, които не съблюдават спазването на правилата. От гледна точка на регулатора наказването на няколко дилъри за назидание на останалите е добър начин да бъде принуден пазарът да спазва закона, смята специалистът.

Досега се говореше за нужда от регулиране главно на пазара с антики, но е много вероятно обхватът да бъде разширен. Министерството на финансите на САЩ вече е издаде заповед на банките, които са под негов контрол, да бъдат бдителни по отношение на трансакциите, свързани с пазара на изкуство, и се очаква вниманието към този сектор да расте, уточнява The Art Newspaper.

Още по темата