Медия без
политическа реклама

Касиел Ноа Ашер режисира Мадам дьо Сад по време на апокалипсис

Филм-спектакъл по пиесата на Юкио Мишима ще има премиера на сцена „Дерида“

30 Ноем. 2023
Привидно невинните игри на артистите може да станат смъртоносни...
Привидно невинните игри на артистите може да станат смъртоносни...

Филм-спектакъл „Сад. Игри по време на апокалипсис“ с режисьор Касиел Ноа Ашер ще бъде представен премиерно на 9 декември (18.00 ч.) и 10 декември (20.00 ч.) на сцена „Дерида“ на ул. „Цар Самуил“ 32. Продукцията е по мотиви от „Мадам дьо Сад“ на енигматичния японския писател Юкио Мишима в превода на Дора Барова.

Във филм-спектакъла участват актьорите Мартина Апостолова, Йоана Димитрова, Дарина Радева, Яра Ходкевич и Паоло Лалев. Оператор е Деймиън Ривера. Камерата и монтажът са дело на Димитър Стратев, оригиналната музика – на Емилиян Гацов-Елби.

„Светът, в който живеем, е светът на Маркиз дьо Сад“, казва Юкио Мишима. В един дъждовен ден група млади актьори се събират за репетиция на неговата пиеса „Мадам дьо Сад“. Светът навън е обхванат от предчувствие за настъпващ апокалипсис. Епидемия? Революция? Война? Или финал на личния ни сън, наречен реалност?... Актьорите се впускат в хипнотично изследване на страстта, порока и лицемерието в едно общество, чийто морал е дълбоко подозрителен. Постепенно личните им взаимоотношения се сливат с тези на героите от пиесата. Репетиционната се превръща в затвор, а невинните им игри стават смъртоносни. Ще има ли някога премиера на този спектакъл? Не знаем. Времето е изчезнало. Време няма… 

Мишима пише „Мадам дьо Сад“ през 1965-а, пет години преди да се оттегли доброволно от живота. Пиесата се отличава с магията на поетичната си лексика, ексцентричния драматургичен подход, модерното смесване на японския и западноевропейския стил. Героите от пиесата са завладяващи в копнежа им за власт, красота, еротика и смърт. Същевременно  „Мадам дьо Сад“ се откроява и със силно развити политически теми, изключително актуални за събития и процеси, случващи се в съвременния свят.

„Мадам дьо Сад“ се играе с огромен успех на най-престижните световни сцени. В аналите на театъра ще останат върховите интерпретации на Ингмар Бергман, Майкъл Грандидж, Алфредо Ариас. А историята на петте жени – пленници на собствените си фантазии, впуснали се в страстна, обсесивна война заради един фантом – Маркиз дьо Сад, ще очарова със своята мрачна магия още дълго филмовата и театралната публика от цял свят.

Юкио Мишима е роден в Токио през 1925 г. Творчеството му обхваща много жанрове: поезия, есета, модерна драма кабуки, кино, романи. Сред неговите литературни шедьоври са книгите „Златният храм“, „Пролетен сняг“, „Пет признака за упадъка на Бога“.

Противоречив като личност и политически убеждения, Мишима е номиниран три пъти за Нобелова награда за литература, но никога не я получава. Въпреки това е смятан за един от най-важните световни писатели на ХХ век. Юкио Мишима умира през 1970 г., извършвайки ритуално сепуко. С публичното си самоубийство той цели да събуди японския самурайски дух, но за съжаление смъртта му се превръща в цинично таблоидно забавление.

Гробът на Мишима се намира в гробището Тама във Фучу, Токио. През 1988 г. в чест на неговия живот и творчество е учередена награда „Мишима“. На 3 юли 1999 г. в Яманакако отваря врати литературен музей „Юкио Мишима“.

През 1985 г. Пол Шрьодер прави биографичен филм, озаглавен „Мишима: живот в четири части“, ала той така и никога не е пуснат по киносалоните в Япония. През 2014 г. Мишима е посмъртно награден по време на Почетния поход на дъгата в Сан Франсиско в чест на ЛГБТ личности, „които значително са допринесли за правата на гей хората по света“.  

Последвайте ни и в google news бутон