Медия без
политическа реклама

Китай и Северна Македония - като две капки вода

Клои Жао и Васил Гарванлиев не са любимци на властите в родните си страни 

29 Март 2021
 Клои Жао и Васил Гарванлиев — различни мащаби, сходни проблеми.
EPA/BGNES
Клои Жао и Васил Гарванлиев — различни мащаби, сходни проблеми.

Васил Гарванлиев влезе в историята като първият представител на "Евровизия" от република Северна Македония, който има и български паспорт. Това би могло да освободи много сънародници от усилието да избират за кого да гласуват.

Но когато  се оказа, че в клипа му има елементи от българско знаме, а от разпространено тези дни интервю на Гарванлиев отпреди година, стана ясно, че той има и български паспорт, това доведе до „патриотична и осъдителна кампания”, в която певецът бе обвинен в „провокация", "национално предателство", "унижение", "посягане на идентичността" и т.н. В РС Македония се появи и "онлайн петиция" под мотото "СТОП на пробългарската пропаганда в Македония". 

В Америка Клои Жао влезе в историята, като стана втората жена и първата азиатка, получила награда "Златен глобус" за най-добър режисьор. В момента филмът ѝ „Земя на номади“ води в номинациите за „Оскар“. 

Малко по-късно от внезапно разпространени в социалните мрежи интервюта на Клои Жао отпреди години, стана ясно, че тя е правила „унижаващи“ родната ѝ страна коментари. Това доведе до отразяването на филма и победата ѝ в китайските медии и онлайн платформи да бъде прекратено. 

Едното от двете привидно пренебрежителни за родната ѝ страна изказвания не беше истина. Австралийско списание бе цитирало неправилно Жао да казва, че Америка „сега“ е нейната държава, докато всъщност бе казала, че Америка „не“ е нейната държава. (Оттогава грешката е забелязана и коригирана онлайн, но в соц. медиите циркулира сбърканата версия).

Вторият цитат - появил се през 2013 г. в интервю за списание Filmmaker, беше премахнат преди излизането на филма ѝ миналия месец. Там тя споменава, че като „тийнейджър в Китай, е била на място, пълно с лъжи“.

"Да държим Китай открит към света означава да можем да се пригодим  към някои конфликти и непоследователности“, казва Ху Сидзин, редакторът на националистическата държавна медия Global Times, в Weibo, китайски уебсайт за микроблогове.“През 2013 г. Жао каза нещо, което може да се счита за унизително за Китай, но тя все пак не е от екстремистките, които превръщат такива ценности в политически позиции и ги промотират в чужбина“.

Но търсенето в Weibo за хаштага  #Nomadland или китайското заглавие на филма „Няма земя, на която да разчитате“ връща съобщение, че темата нарушава китайските „закони, разпоредби и политики“, съобщи Variety този месец. Изображенията на оригиналния плакат на филма вече не се появяват в китайските социални мрежи и блогове, където всичко, свързано със Земя на номади, е изчезнало.

Две от най-големите онлайн платформи за онлайн продажба за билети в Китай са свалили от сайтовете си премиерната дата на „Земя на номади“ - 23 април, въпреки че според Variety, те все още се надяват, че филмът ще бъде пуснат, макар и тихомълком, без никаква реклама, според неназовани източници.

Вместо поздравления и овации за успехите си, макар и в много различни мащаби, и Васил Гарванлиев, и Клои Жао се сблъскаха с много сходни патриотични съмнение и неодобрения в родните си страни, ставаха жертви на държавно организирана „култура на отхвърляне“. Това ни подсеща, че през 1995 г. на тукашните власти и през ум не им мина поздравят Кристо за грандиозното му постижение — опаковането на Райхстага. За тях по това време той сигурно е бил взе още „изменник на родината“.  Трябваха им десетина години, за да се поправят, и само във Фейсбук - чак когато направи „Плаващите кейове“ през 2016 г. 

Все пак Гарванлиев ще може да се яви на Евровизия, а ние ще можем да проявим патриотизъм, като гласуваме за песента на българина, вместо за най-добрата песен. Дали „Земя на номади“ ще влезе в китайските киносалони — още не е сигурно. Важното е, ако/като Жао вземе „Оскар“, да не изтърве случайно нещо неподходящо. 

Последвайте ни и в google news бутон