Медия без
политическа реклама

Маккартни пее с кос, а той - със славей

Фолкпевецът и природозащитник Сам Лий създава дуети с най-почитаната пойна птица

03 Апр. 2021
Сам Лий и дуетната му половинка.
Wikipedia
Сам Лий и дуетната му половинка.

Да изградиш артистичния си живот около дуети с рядка, застрашена птица, която пее 6 седмици в годината и то само през нощта,  може да изглежда доста неблагодарна задача. Но за Сам Лий, фолкпевец, колекционер на песни и активист-защитник на околната среда, пеенето със славеи е „език на свързаността и магията“, пише „Гардиън“.  

Тази пролет излиза книгата The Nightingale („Славеят“) на Сам Лий - певецът, който влиза в гъсталаците с няколко гост музиканти и малобройна публика, за да си сътрудничи с най-известните птици на британските острови. „Аз съм там като агент на славея, водя му хората да го чуят и да му отдадем почитта си“, казва той. 

The nightingale is a bird steeped in historical and cultural importance yet they are on the verge of #extinction in the UK. Today 91% have vanished from Brit...

Славеят, както обяснява Лий в своята книга, е почитан не само в британската култура, но навсякъде, където се среща. Тази птица присъства в заглавията на 570 фолк песни, повече от всеки друг вид с изключение на коса. Косът също прави много красива музика, при това 10 месеца в годината, но пеещият мъжки славей (женските не пеят), смята Лий, е ненадминат. Косът издава 100 различни звука; славеят изпълнява 1500 и ги подрежда в повече от 250 музикални фрази. Пол Маккартни има дует с кос в „Белия албум“ на „Бийтълс“, но има и песен за славей, записана от „Евърли Брадърс“. 

“Това, което показва колко добър музикант е славеят, е начинът, по който украсява тишината - защото мълчанието е много важна част от музиката“, коментира Лий. „Най-добрите артисти са тези, които наистина знаят как да работят с тишината. Славеите импровизират, но използват и лайтмотиви. Те пеят един с друг, но и с хора, както демонстрира виолончелистката Беатрис Харисън в дуетите си със славеи в поредица от предавания на Би Би Си през 20-те години.

Както всеки музикант, и Сам Лий преживява трудности, свързани с Covid-19. Турнето му в подкрепа на последния албум Old Wow беше прекратено; издаването на книгата му — значително забавено.  „Загубих много работа, купища концерти и всичките си доходи,“ казва Лий с гримаса и добавя сусмивка, „но прекарах прекрасно.“  Докато стои повече време сред природата с малката си дъщеря, открива нов начин за работа.

Миналата пролет той бързо превърна някои от птичите си концерти в онлайн предавания. Построи дигитално студио в гората и намери славей, с който да пее, докато останалите музиканти се включиха на живо от домовете си. Записите бяха миксирани и излъчени онлайн.

Освен славеи в горите, Сам Лий записва записва стар фолклор из отдалечените краища на страната. Според него това са последните дни и за двете традиции. „Чувам народна песен, която се е предавала от 1000 години и никога не е били записана, а последният човек, който я помни, е над 80-годишен. Следващия път, когато се върна на това място, тя вероятно ще е забравена. Влизам в гората и чувам славей, но знам, че шансовете да бъде тук и догодина са малки. Вече съм отменял концерти на определени места, защото птицата там е изчезнала. Това е краят на тези общности, които вероятно живеят тук, откакто ледниците са се оттеглили“.

Лий се опитва да "поддържа огъня", като направи своите събрани песни достъпни безплатно на songcollectors.org; те чакат да бъдат интерпретирани и възродени. 

Последвайте ни и в google news бутон