Дъщерята на Стоянка Мутафова – Мария Грубешлиева-Муки, и синът на Георги Калоянчев – актьорът Ивайло Калоянчев с цялото си домочадие, както и близки на Татяна Лолова, уважиха откриването на барелефи с техните образи в Сатиричния театър днес. Разположени вертикално по старшинство, „маските“ на великите актьори основатели символично крепят една от колоните в централното фоайе, на която, заели място преди тях, ги очакваха скулптурните портрети на патрона на театъра Алеко Константинов и на сатирика Радой Ралин.
Автор на трите нови барелефа от бронзиран гипс е скулпторът Кунка Димитрова, която директорът на трупата Калин Сърменов представи като своя талантлива съученичка от Художествената гимназия. Тя обясни, че е била поласкана от предложението да се заеме с увековечаването на техните ликове, боготворени от поколения българи, че ги е гледала на живо през годините, но сега е извъртяла пак част от филмите им, за да ги пресъздаде достоверно. „Защото това не трябваше да са шаржове или карикатури, а реалистични изображения на актьорите такива, каквито са били в живота“, обясни Димитрова. В момента тя работи над още 9 портрета и следващият, който вече е почти готов и най-скоро ще бъде изложен, е този на Георги Парцалев. Идеята е галерията с барелефи на народните любимци постепенно да се разраства – с поне един на месец, каза директорът Сърменов.
Скулпторката се запозна с Муки и сподели, че, когато е гледала спектакъла „Столетие мое“, е била възхитена как пълнокръвно живее на сцената Стоянка Мутафова на възраст 90 плюс… От своя страна Грубешлиева я похвали за работата й, като отбеляза, че според нея портретът на Татяна Лолова най-много прилича на оригинала. „Радвам се, че правим нещо смислено, което ще остане“, коментира Кунка Димитрова.
Съвсем скоро предстои откриването и на стенописа „Небесен театър“, който Сатирата прави съвместно с Националната художествена академия, обяви Калин Сърменов. Всички плакатисти, които завършват НХА, ще проектират плакати за представления на Сатирата, след което ще бъдат подредени в изложба.
„Искаме да покажем на обществото ни как да мисли за поколенията преди нас, за да изгражда бъдещето си. Паметта е наше задължение. Живеем изключително бързо, всичко се сгъсти, нови емоции идват и лесно забравяме. Единственото, което можем да направим, е да предаваме към идващите поколения това, което знаем, това, на което са ни научили предишните. Да извличаме от тях добрите примери. Добрият пример е нещото, което може да ни поведе оттук нататък като общество", коментира по-рано днес директорът на Сатиричния театър Калин Сърменов.