Медия без
политическа реклама

В „Бушон за смяна“ електричарите не са това, което са

Моноспектакъл на Михаил Сървански в Happy Сатира

Днес, 13:15
Рисковете на професията: Михаил Сървански в сцена от моноспектакъла.
Петър Петров
Рисковете на професията: Михаил Сървански в сцена от моноспектакъла.

Хората от която и да вземете професия си имат набор от любопитни случки, които влизат в личния им фолклор. Особено облагодетелствани с избора са майсторите от всякакъв тип, които извършват услуги по домовете и се натъкват на какви ли не чешити. В още по-изгодна позиция е нашият герой – електротехникът Ису, който има уникалния шанс да сподели своите истории пред публиката на Сатиричния театър. Този шанс му е даден от неговия автор – младия Михаил Тазев от драматургичния екип на Сатирата, за когото „Бушон за смяна“ е първа пиеса, реализирана на сцена. В случая – сцената на атрактивния comedy bar Happy Сатира. Шансът е окончателно оформен в завършен вид от режисьорката Елица Йовчева.

„Бушон за смяна“ е моноспектакъл на чаровния актьор Михаил Сървански, който тук е някак доста по-различен и тих от вече разпознаваемите си образи на многознайко, романтичен герой, сърцеразбивач или мачо. Той се появява на сцената с приветливата неподправеност на човек от обслужващия персонал, който просто трябва да смени бушон в салона поради възникнал технически проблем. Начинанието обаче ще излезе по-сложно и рисковано от очакваното – златна възможност за неговия Християн Йорданов – Ису (с рекламно мото „Работи бързо, чисто и дава гаранция“) да се прояви, но не с фазата и нулата. И той ще се окаже чудесен разказвач.

В неговия забавен мемоар един след друг ще се изредят старецът от „Враждебна“ с опасния бастун, който не прощава, че днешните млади си нямат понятие от казарма, нито почит към легендите на  социалистическия труд; баба Грозда, чиято дървена точилка е с точно обратен знак – ще го спаси от токов удар; чичо Жоро самотникът, който си търси компания с преспиване, макар да няма място освен върху надуваемия дюшек в банята; съседката с агресивната ротвайлерка Буря, която едва не докарва инфаркт на Ису. И темерутката с уникалното име Храбра…

В наръчника по приложна социология на майстор Ису фигурират и преживелици по квартали: с обитатели на „Кръстова вада“, където не се влиза току-така и „Люлин“ е детски надуваем замък пред онази империя“ на луксозни и предвзети юпита; ще попадне в разгара на съпружески скандал в „Младост“ 3, където трябва да монтира свръхмодерна душкабина, на мутренски купон със стрелба в „Драгалевци“, на съмнителна гощавка в „Банишора“. И още – в „Лозенец“, „Манастирски ливади“, „Овча купел“, „Красна поляна“, „Гео Милев“… „С всеки следващ адрес предишният ми се виждаше като евтина смешка“, ще признае героят. Случките му са конфузни, пикантни или обещаващи, разказани с динамичния език и финото чувство за хумор на възпитан младеж от центъра, така че няма да има за какво да се червите от неудобство, ако сте довели децата или старата си леля…

„Бушон за смяна“ можеше да си остане и само забавен и приятен за гледане набор от весели истории, ако не беше парадоксалният обрат към финала: най-абсурдният клиент (нужно ли е да уточняваме, че почти никой не плаща), с най-неподозираната същност, ще предразположи Християн към откровеност и той ще разкрие, че не е този, който на пръв поглед изглежда, ще сподели истинските си идеи, амбиции и мечти. И ще намери своята компания за пътуване във времето, каквото любовта прави възможно на всяка възраст.

Сценографията за тази симпатична романтична комедия е проектирана от Александра Йотковска, музикалната среда е на Мартин Каров, а следващите представления са довечера, на 29 януари, 15 и 28 февруари.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата