Излязоха годишните резултати от комплексната оценка на Министерството на културата на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства за 2023 г. Според тях отличници са 13 театъра, като начело в класацията са Народният театър „Иван Вазов“ и Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив: с по 140 точки от 150 възможни като максимален брой в оценката, която се формира според броя представления и зрители, приходите от билети, реализацията на премиери, образователни проекти и фестивали, получените номинации и награди и други критерии.
„Народният театър „Иван Вазов“ е сред най-високо оценените в сценичните изкуства за 2023 година!... Тази престижна оценка е признание за труда, таланта и отдадеността на екипа ни, както и за доверието на нашата публика. Благодарим ви!“, написаха от екипа във Фейсбук.
На трето и четвърто място са поставени Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе, и Сатиричният театър „Алеко Константинов“ – съответно със 136 и 132 точки. Пети е театър „Българска армия“ със 127.
Като шести е класиран Драматичен театър „Гео Милев“ – Стара Загора, със 124 точки, а седми със 119 точки – Драматичен театър „Невена Коканова“ – Ямбол, които също отбелязват постижението в социалните мрежи: „И понеже утре имаме ПРЕМИЕРА („Денят, в който спрях да си изневерявам“ от Жан Ануи със Симеон Лютаков и Милица Гладнишка в главните роли – б.а.), и защото залата вече е ПРОДАДЕНА, и тъй като цялата 2024-та посветихме на един хубав 75-ГОДИШЕН ЮБИЛЕЙ, решихме, че е редно за финал пък да се ПОХВАЛИМ и с една ОТЛИЧНА ОЦЕНКА от МК за работата ни! ПОЗДРАВЛЕНИЯ, КОЛЕГИ! ЗАСЛУЖЕНО!“.
Сред отличниците, осми – със 116 точки, е и Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград, който освен с добри творчески постижения стана популярени с най-младия си ръководен екип в лицето на директора – режисьорката Маргарита Мачева, и зам.-директора – актьора Севар Иванов. На девето място в списъка е Драматичен театър – Търговище, чийто директор – режисьорът Владимир Петков, лаконично отбелязва: „Отличници сме! Блгодаря ви, колеги!“. Топ 10 завършва Драматичен театър „Стефан Киров“ – Сливен, със 113 точки. Последните три драматични театъра с отлична оценка са „Рачо Стоянов“ – Габрово (109), „Йордан Йовков“ – Добрич (108), и Ловешкият театър (106), който отскоро носи името на големия актьор Борис Луканов. "Благодарим, аз лично не се успокоявам, а си поставям за цел догодина точките ни да са с поне двайсетина повече! Честита отлична оценка, колеги от Театъра и габровци", написа директорът на театър "Рачо Стоянов" - актьорът Петко Койчев.
С по-ниска оценка – добра, и 104 точки е Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, а със средна и едва 55 точки – Родопският драматичен театър в Смолян. Припомняме, че тези оценки са за миналата година, когато още не беше избухнал скандалът с източването на финансите на няколко театъра, в който досега изплуваха имената на Разградския театрално-музикален и филхармоничен център и Смолянския театър.
Според годишната комплексна оценка от МК от драматично-куклените театри отличници са Младежкият театър „Николай Бинев“ със 138 точки, както и Драматично-куклен театър „Иван Димов“ – Хасково, със 131 точки.
Прави впечатление, че в списъка с годишните резултати липсват Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен, Драматично-куклен театър „Константин Величков“ – Пазарджик, ДКТ – Враца, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ – Варна, които имат високи творчески постижения, както и някои други. Дали цялостната таблица все още не е публично достъпна, дали там все още продължават някакви проверки или забавянето е чисто техническо – от отдел „Връзки с обществеността“ на Министерството на културата не бяха открити за коментар.
Дългогодишен театрален мениджър обясни за "Сега", че тази класация според него не може да се смята за реална, тъй като не се базира на обективно проучване, а се изготвя по данни, които самите театрални директори "подават" на министерството. В много случаи те са "надписани" и не отговарят на действителността, за да носят по-висок рейтинг, докато онези, които добросъвестно отчитат дейността си, изпадат по-надолу.