Досега Европейската нощ на музеите, която се провежда у нас от 2005 г., винаги е била празник, привличащ невиждан през останалото време брой посетители в някои от най-големите софийски музеи и галерии. Никой не можеше да посети всичко, но по един от най-популярните маршрути, който може да се измине за една вечер с начало в Градската галерия и нататък през Археологическия музей - Двореца - Природонаучния музей и финал в „Квадрат 500“, пред всяка от институциите имаше опашки.
В условията на пандемия и противоепидемични мерки всичко бе доста по-различно. Според официалната информация в Европейската Нощ (при спазване на акуталните противоепидемични мерки) са се включили повече от 25 музеи и галерии. Миналата година участваха над 50.
От празничното настроение не е останало почти нищо. От нощта също - вчера почти навсякъде тя беше сведена до един късен следобед. Нямаше ги и големите опашки. От гореизброените институции вчера видяхме десетина души пред Археологическия музей и още толкова пред Софийската градска галерия. Единствената причина все пак да има опашки беше, че хората трябваше да влизат на групи от по десетина души на всеки половин час.
Някои от най-популярните дестинации като например Националната художествена галерия за първи път бяха избрали да не участват в Нощта на музеите, включително и филиалът в Двореца. Там входът беше безплатен единствено за Етнографския музей, към 16:30 в съботния следобед останалите зали пустееха. Само преди две години в тази нощ оттам премина стълпотворение. Хиляди влязоха заради изложбата „Златното руно. Пътят на аргонавтите“ с предмети от колекцията на Васил Божков през 2018-а.
Затова пък по-малките частни галерии работеха както обикновено. В Port А на ул. „Триадица“ 5 скулпторът Андрей Врабчев точно беше приключил подреждането на изложбата си, наречена „Мемориал — класически проект в съвременното изкуство“.
Пред „Квадрат 500“ обаче нямаше хора, а на вратата висеше обява — „Националната Галерия се присъединява към Европейската нощ на музеите онлайн от 14 ноември“. В този смисъл „онлайн“ в Европа (и не само) големите музеи отдавна са се присъединили отдавна и не са спирали работят в режим „нощ на музеите“. Дано и НХГ да остане онлайн в нощта на музеите и по-нататък.
Националният природонаучен музей също се включи само онлайн с виртуална 3D разходка, която е достъпна на сайта на музея. Хубаво ще бъде, ако и тя се запази, независимо от епидемичната обстановка. Това може само да увеличи интереса към природонаучния музей с най-богата сбирка на Балканите.
С всичките ни благодарности към музеите, галериите и техните служители, които решиха да не се отказват и вчера участваха в Европейската нощ на музеите, много се надяваме следващата такава нощ през май 2021 г. да бъде съвсем различна.