Фотографът Оливиеро Тоскани, който се прочу с шокиращите рекламни кампании, помогнали на италианската компания "Бенетон" да се превърне в една от най-популярните световни марки за дрехи, е починал на 82-годишна възраст днес, предадоха световните агенции, позовавайки се на информация от семейството. "С голяма скръб съобщаваме, че днес, 13 януари 2025 г., нашият обичан Оливиеро пое следващия си път", се казва в изявлението на последната му съпруга Кирсти и три от шестте му деца.
Тоскани е бил приет в болница в петък в Чечина, Тоскана, в много тежко състояние. Източник, запознат със случая, е казал в събота, че творецът е изпаднал в безсъзнание.
Фотографът разкри в интервю през август пред в. Corriere della sera, че от две години страда от амилоидоза – рядко и нелечимо заболяване, което засяга жизненоважни органи. Тоскани обяви тогава, че за една година е отслабнал с 40 килограма и вече дори не може да пие вино с удоволствие, защото лекарствата променят вкуса му. Доверява още, че се е подложил на експериментално лечение и не се страхува от смъртта. „Живял съм прекалено добре. Разглезен съм. Никога не съм имал господар, заплата, винаги съм бил свободен“. Изданието публикува негова снимка, на която изглежда болнав и изтощен.
Оливиеро Тоскани, който е роден на 28 февруари 1942 г., тръгва по пътя на баща си, като се обучава за фотограф в Цюрих. Още по-рано баща му, известен фоторепортер на агенция „Публифото“, снимал навремето погребението на диктатора Бенито Мусолини, слага апарат „Лайка“ в ръцете на 14-годишния Оливиеро и му казва: „Ако видиш нещо интересно, снимай“. По-нататък Тоскани-младши работи за редица модни списания, помогнал е за кариерите на много модели, сред които е и Моника Белучи.
През 80-те години на миналия век той става известен като творчески директор на семейната модна верига "Бенетон", базирана в Тревизо, Северна Италия.
Тоскани използва шокиращи снимки на умиращ болен от СПИН, заобиколен от близките си, на окървавените дрехи на войник, убит в Босна, на прегръщащи се като братя палестинец и евреин с традиционните им аксесоари, на целуващи се свещеник и монахиня и др. за плакати по целия свят. Така предизвиква спорове, които помагат за популяризирането на логото на компанията – United Colors of Benetton.
Фотографът напуска "Бенетон" през 2000 г. след скандал, предизвикан от кампания със снимки на американски затворници, осъдени на смърт. Тогава Тоскани и американският журналист на свободна практика Кен Шулман интервюират и заснемат 26 затворници, очакващи екзекуция в американски затвори, в кампания, която прилича на страстен манифест срещу смъртното наказание, отбелязва Ройтерс.
"Използвам облеклото, за да повдигам социални въпроси", казва Тоскани в интервю за агенцията по време на разразилата се полемика дали кампанията не е отишла прекалено далеч.
"Традиционната реклама казва, че ако си купите определен продукт, ще бъдете красиви, секси, успешни. Всички тези глупости не съществуват в действителност", е мнението му. Той революционизира модната фотография. Снимал е по целия свят, но заявява, че не иска да бъде запомнен с конкретен кадър или кампания, а с цялостното му дело, с ангажираността му. Сред темите, които го вълнуват, са околната среда, мигрантите, расизмът, социалното неиравенство, хомофобията, мафията, насилието срещу жените, които продължават да се актуални. В обектива му са били личности като Джон Ленън, Анди Уорхол, Мохамед Али, Федерико Фелини, Лу Рийд, Клаудия Шифър, до настоящия шампион по тенис Яник Синер.
През 2007 г. Тоскани прави стряскаща кампания и за модната марка „Нолита“, използвайки френската манекенка Изабел Каро, която тежи 31 кг при ръст 164 см, за да насочи общественото внимание към здравословен проблем като анорексията.
През 2017 г. майсторът на обектива възобновява работата си за "Бенетон", след като самият Лучано Бенетон, основателят и патриарх на компанията, се завръща начело, за да се опита да съживи марката, започнала да изостава в модния бранш.
Компанията отново прекъсна връзките си с фотографа през 2020 г. заради негови коментари, в които той подцени трагедията със срутването на моста "Моранди" в Генуа през 2018 г., при което загинаха 43-ма души. По това време съоръжението е експлоатирано от подразделение на контролираната от семейство Бенетон фирма "Атлантиа".
Творчеството на Оливиеро Тоскани през 2024 г. беше представено на изложба в Цюрих, озаглавена "Фотография и провокация". Там беше и една от последните му публични появи. Той беше обявил преди това, че ще се консултира с лекари в Швейцария във връзка с възможността за евтаназия или асистирано самоубийство.
Каква е тайната на неговия успех? „Търся нови лица, хора с ентусиазъм в очите, настоявам да се без грим – красотата е друго нещо“, казва в едно свое интервю Тоскани, цитирано от агенция ANSA. А бъдещето? „Кой знае, мисля си за космоса, за вселената, за звездите. Когато разберем всичко това – ето, то ще е бъдещето“.