Медия без
политическа реклама

Овчаров търси на Перперикон храм за кървави жертвоприношения

Археологическият сезон в скалния град ще продължи до първата десетдневка на септември

06 Юли 2023
Проф. Николай Овчаров показва мистериозния олтар, където са извършвани жертвоприношенията.
Проф. Николай Овчаров показва мистериозния олтар, където са извършвани жертвоприношенията.

Започна тазгодишната археологическа кампания на свещения скален град Перперикон край Кърджали. Дългогодишният ръководител на проучванията там – проф. Николай Овчаров, заяви на старта на сезона: „Както и през миналата година, държавата абдикира и отказа финансирането на този най-известен археологически обект по българските земи. Както се знае, Перперикон е перлата на Източните Родопи, посещаван годишно от стотици хиляди туристи. За Република България обаче културният туризъм е „бедното сираче“, независимо че сме сред трите страни с най-богати археологически забележителности в Европа“.

Разкопките продължават само благодарение на свръхусилията на Община Кърджали. При липса на национален бюджет тя е успяла да отдели 150 000 лв. за тазгодишните археологически проучвания. За съжаление голямата инфлация от последната година намали много действителната стойност на тази сума, но все пак ще може да се работи с двадесетина души в продължение на около два месеца, изчислил е Овчаров.

През 2022 г. непосредствено до двореца светилище на Перперикон археолозите попаднаха на великолепно запазен храм от края на езическия период през 3-4-ти век. На места стените му са оцелели до 3 м, а във вътрешността се откриват различни култови съоръжения. Храмът е част от огромен свещен комплекс, оформил се през столетията край прочутия Олтар на Дионис, и това лято археолозите продължават проучванията си на запад от храма. Там на повърхността личи много добре запазен изсечен в скалния масив олтар с дупка за оттичане на някаква течност. „Според известните аналогии предполагаме, че става въпрос за кръв, т. е. там са извършвани жертвоприношения на животни. Вярваме, че в близост ще излязат и останките от самата култова сграда“, казва проф. Николай Овчаров.

Такива жертвоприношения вече са регистрирани на Перперикон. Историкът припомня, че в Храма на Тракийския конник бяха намерени издялани в камъка дупки за връзване на жертвените животни, преди те да бъдат ритуално убити.

Разкопките на Перперикон ще продължат до първото десетдневие на септември.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата