„Абстрактна изложба“ на художника авангардист Петко Дурмана се открива днес в столичната галерия „Контраст“ на ул. „Самуил“ 49.
В периоди на несигурност като войни и икономически кризи изкуството трябва да обединява, а не да разделя обществото. Да вдъхва надежда и да изразява красотата на света около нас, за да ни напомни за крехкостта на щастието и живота. В този контекст Дурмана, известен с предизвикателните си и социално ангажирани проекти, излиза от своето типично амплоа на провокатор и представя изложба от абстрактни картини. Неговите нови творби са визуална покана към зрителите да погледнат към тях като на отворени прозорци към един по-добър свят от този, който ни заобикаля в настоящите времена, твърдят организаторите на изложбата. Иронията и самоиронията съвсем не са чужди на автора, така че и на подобен завой в известен смисъл може да се погледне пак като на провокация...
Картините са създадени чрез използването на качествени руски и американски акварелни бои върху студено пресована немска хартия. Във всяка една от тях е търсен различен подход, за да създаде определено настроение. Целта на автора е всеки посетител да открие „своята“ картина.
Изложбата може да бъде разгледана до 15 септември.
Петко Петков - Дурмана е роден на 22 април 1970 г. в град Елена. Завършва СХУ за промишлени форми „Академик Дечко Узунов“ в Казанлък, а след това – специалност „Скулптура“ в ателието на проф. Крум Дамянов в Националната художествена академия. Още на защитата на дипломната си работа предизвиква скандал, представяйки първото интернет произведение – изображение на голото си тяло, което участниците в комисията могат да „помпат с витамини“ и да наблюдават как то се променя. Неговият преподавател Крум Дамянов напуска аудиторията, заявявайки, че не е по силите му да оцени подобна работа, но все пак студентът се дипломира. Малко по-късно той променя името в паспорта си на Петко Дурмана. „Дурман“ означава дрога, татул, опиат, но дали точно това е имал предвид ексцентричният творец, не е съвсем ясно…
Преди десетина години художникът влиза в медийното внимание с ареста си, тъй като се спречква с охраната на изложба в Регионалния исторически музей на София, където се очаква да пристигне тогавашният президент Росен Плевнелиев. Дурмана не е допуснат, защото има само виртуална покана, но не и такава на материален носител. Вежди Рашидов – министър на културата в онзи период, обаче защитава художника.
Дурмана работи предимно в областта на инсталацията, скулптурата и фотографията чрез съчетаване на технология и съвременно изкуство. Той е първият български художник, който прави изцяло създадено за Интернет изкуство (net.art) и интегрира в творбите си добавена реалност. Също така е пионер в използването на различни приложения на инфачервеното излъчване в произведенията си и показва инфрачервена фотография. Работите му са показвани на международни форуми за изкуство и технологии като Transmediale, ISEA, SIGGRAPH, Sundance Film Festival. Негови проекти са представяни от институции за съвременно изкуство като ZKM – Карлсруе, Institute of Contemporary Arts – Лондон, Art Museum – Талин, Chelsea Art Museum – Ню Йорк и др.
Някои от самостоятелните му изложби носят имена като „Набор за оцеляване след глобалното затопляне“, „Къде живее марсианският президент?“, „Метаболайзър“, „Стерилност“… Той е съосновател на „Галерия XXL“ в София и на сдружение „Интерспейс“, чиито ръководител е.