Медия без
политическа реклама

Стефан Петрунов ни пренася в митичната Аркадия

Изложбата на художника в галерия „Контраст“ изследва метаморфозите на човешкия образ в изкуството през вековете до днешния ден

05 Юли 2023
Стефан Петрунов, "Зевс".
Стефан Петрунов, "Зевс".

Изложба, наречена „На следващото утро“, открива известният художник Стефан Петрунов в столичната галерия „Контраст“ на ул. „Цар Самуил“ 49. Вернисажът е в петък, 7 юли, от 18 до 20 ч., а картините ще могат да бъдат разгледани до 23 юли включително.

Изложбата обединява две серии живописни творби на автора, в по-голямата си част нови и непоказвани платна и няколко колажа. Едната серия е свързана с неосъществените мечти по райската, непостижима земя Аркадия: идиличен топос, изпълнен с нимфи и богове, вечна любов и хармония, екзотична природа. Сериозността иронично е нарушена от цветни надписи, даващи насока на зрителя. Атлетичният Зевс гръмовержец е представен в джунглата, люлеещ се на лиана, подобно на Тарзан. Деметра, богинята на плодородието, е изобразена реалистично, като пищна дама с интересни атрибути – корона, драперия и надпис, напомнящ рекламите от поп-арта – контрапункт на античния идеал за красота. Абсолютната любов, възможна дори между божество и смъртен, пък символизират Ерос и Психе. Работите в тази серия са артистични интерпретации на старогръцката митология, вдъхновени от мечтани места и образи.

Втората серия включва артефакти от африканско изкуство, съчетани с анатомични части и геометрични фигури. Петрунов използва изразителността на африканските маски и статуетки за изследване на емоционални и психологически състояния. Изображенията напомнят сюрреалистични видения с пост-апокалиптичен характер или създания от бъдещето. Авторът повежда зрителя през времето и пространството. В днешния глобален свят на объркани и изгубени ценности личността припознава себе си в различни идентичности, съзнанието често забравя за божествения си произход. Това отразяват и митичните създания, изобразени от Стефан Петрунов. Докъде ще ни доведе търсенето на нови светове? Ще изместят ли човека развитието на технологиите, изкуственият интелект, загубата на връзка с природата? Човешката воля и самооценка се трансформират в алчност и жажда за власт, които погубват....Подобни, а и други въпроси, поставят творбите на Стефан Петрунов. На някои от тях трябва да си отговорим сами...

Изкуството на Стефан Петрунов не предлага лесно разчитани послания. Живописта му е характерна със сложност на смислите, многокомпонентност на елементите и обектите, артистичен еклектизъм. Той експериментира и изследва живописната материя, преминавайки или докосвайки се до чист реализъм, абстракция, експресионизъм, поп арт, кубизъм, за да постигне свой собствен художествен език. Така предоставя ново визуално изживяване на зрителя, заключава изкуствоведът Ани Венкова.

Човекът е основен обект в неговото изкуство. Авторът отразява различни състояния и възможни превъплъщения на човека (от обожествяването до профанизирането на Аз-а). Изследва границите в метаморфозите на човешкия образ в изкуството през вековете и ги пренася в съвремието.

Стефан Петрунов е роден през 1964 г. в София. Завършва живопис в НХА през 1990 г. в класа на акад. Светлин Русев. Първата му самостоятелна изложба е през 1993 г. в Grove Gallery London. Работил е като графичен дизайнер и дигитален илюстратор за български и чужди компании. При участието си в Изложението за съвременно изкуство в Барселона през 2013 г. печели наградата за най-добър артист – Barcelona Showcase Best Artist Award 2013, присъдена от журито. Носител е на награда „Марко Поло – посланник на изкуството“ от Венеция през 2015 г. В последните години се включва в няколко големи международни арт изложения като Art Expo – Ню Йорк, Арт Спектрум – Маями, Anima Mundi арт фестивал, съпътстващ Венецианското биенале. Негови творби присъстват в групови изложби в Германия, Италия, Япония, Ангия, САЩ. Член е на австрийското арт сдружение „Метеор”. Живее и работи в София.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата