15 организации и артисти, участвали в програмата на “Пловдив 2019 - Европейска столица на културата”, твърдят, че не са получили стотици хиляди левове за своите участия. Те цитират като повод за неизплащане на дължимите суми спорни тълкувания на член от договора за съфинансиране, който позволява на Фондацията да не възстановява реално извършени, надлежно документирани и отчетени по всички установени правила разходи, съобщава БНР.
Част от възмутените артисти искат и оставката на изпълнителния директор на фондацията Кирил Велчев и на целия УС на "Пловдив 2019", става явно от призиви в социалните мрежи.
Творческите екипи напомнят, че Фондацията и без това е превеждала авансово само малка част (около 20%) от одобрения бюджет на проекта. Останалата част е била техен ангажимент. Артистите настояват до 20-ти август да получат пълен отчет за парите на „Пловдив 2019", спестени от непризнаните им разходи, а до 1 септември - да им бъдат изплатени дължимите суми заедно с обезщететие за всеки ден просрочие.
Писмото е изпратено до (все още) премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев, министъра на културата Боил Банов, министъра на финансите Кирил Ананиев, до кмета на Пловдив Здравко Димитров и Управителния съвет на фондация „Пловдив 2019". Под него са се подписали Иван Вълев и Димитър Узунов от сдружение “Арте Урбана Колектив”, които реализираха поредицата от събития „Дългият път към звездите”, Дружеството на пловдивските художници, “CiTi” – Франция, ДЗЗД “Енеаграм” (Страцимир Павлов), Фондация “Изиарт” (Станка Желева), Сдружение “ИМЕ” (Ния Пушкарова), Сдружение “Легал арт център” на Снежина Петрова, което реализира мащабния проект "Медея", “NISI MASA - European Network for Young Cinema” - Франция (Велина Чекелова), Сдружение “Сторикетчърс” (Александър Евтимов), Association “Trib’alt” / Théâtre des chemins - Франция (Филип Девалве), Сдружение “ТУХАРТ” / “Destructive Creation” (Иван-Александър Иванов), Сдружение “Фабрика за идеи” / РЕЗИДЕНЦИЯ Баба (Янина Тенева), Сдружение “Фулс он дъ хил” / АТОМ театър (Стефания Георгиева), Стефания Георгиева, Калина Георгиева (АДАТА резиденция), Иван-Александър Иванов (АДАТА резиденция).
"Провалът на ОФ Пловдив 2019 да създаде нов модел на управление в културата, се превръща в административно и мениджърски фиаско с огромни щети за сектора, който титлата трябваше да подпомогне и развие", се казва в писмото.
"Специално създадената за инициативата - Европейска столица на културата (ECoC / ЕСК), Общинска фондация “Пловдив 2019” имаше за цел да подкрепи създаването и развиването на адекватна и съвременно културно съдържание в града, а и в страната, да курира и менажира представителна европейска програма, да селекционира най-добрите практики и проекти, за да постави България на картата на съвременната европейска култура. Това трябваше да се случи като ОФ Пловдив 2019 подпомага реализацията на тези проекти и инициативи като част от своята апликационна форма към ЕСК - освен с комуникационна, логистична, административна, доброволческа подкрепа - и с финансиране, за да съдейства за тяхното качествено осъществяване. Именно в това повярвахме стотици български и чуждестранни артисти и културни организации. Още със самото кандидатстване обаче, бъдещите участници се сблъскаха с усложнени административни изисквания и невиждани в сектора договори, които третират твореца като отявлен и “доказал се” в миналото “крадец” на публични средства."
Фондация "Пловдив 2019" е просрочвала с месеци, а понякога и над година разглеждането отчетите на артистите и организациите за вложените лични средства, макар в договорите да фигурира административен срок от 45 дни. Допълнително стотици абсурдни документи, формуляри, декларации, приемно-предавателни протоколи, сертификати, отчетни листа, и т.н. са били изисквани постфактум в търсене на аргумент за невъзстановяване.
Ето и пълният текст на писмото, разпространен в социалните медии.