Археолози са открили скална рисунка, която се оказа най-старото известно произведение на фигуративното изкуство в света. Според ново проучване, публикувано в списание Science Advances, екип от експерти твърди, че изображението на брадавичесто прасе в пещера на индонезийския остров Сулавеси е най-малко на 45 500 години.
Находката, описана в списанието в сряда, е и сред най-ранните доказателства за заселване на хора в региона.
Съавторът на проучването Максим Обер от австралийския университет "Грифит" съобщи пред AFP, че е откритието е направено от докторанта Басран Бурхан през 2017 г. по време на проучвания, които екипът е провеждал съвместно с индонезийски учени. Пещерата със скалната рисунка се намира в отдалечена долина в най-южната част на острова, оградена от отвесни варовикови скали. Поради редовните наводнения през повечето месеци, тя е достъпна само през сухия сезон (юли и август)
В картината с размери 136 см на 54 см дивото прасе, нарисувано с пигмент от тъмночервена охра, има къса четинеста грива, както и чифт рогови брадавици на зурлата, характерни за възрастните мъжки екземпляри от вида. Над задните част на животното има два отпечатъка от ръце, а на около два метра пред него са частично запазени следи от рисунки на други две прасета.
Хората са ловували брадавически прасета в Сулавеси в продължение на десетки хиляди години и те са ключова характеристика в праисторическите произведения на изкуството в региона, особено през ледниковия период.
Професор Обер е направил радиоизотопно датиране на натрупването на калцит, който се е образувал върху картината, и е установил, че то е на възраст 45 500 години. Това озвачава, че картината поне на тази възраст, „но може да е много по-стара, защото датировката, която използваме, се отнася само за калцита върху нея — обяснява той. — Хората, които са рисували това прасе, са били напълно модерни, като нас — и са имали всички възможности и инструменти да направят всякаква живопис“, добавя той.
Екипът вярва, че произведението на изкуството е направено от Homo sapiens, но още е рано да се каже със сигурност. За да оставят отпечатъци от ръцете си, художниците е трябвало да ги поставят на скалата и да пръскат с уста пигмент върху тях, и екипът се надява да успее за извлече ДНК проби от остатъчната слюнка.
Предишната най-стара скална картина е открита от същия екип в Сулавеси. На нея е изобразена група частично човешки, частично животински фигури, ловуващи бозайници, и тя е на възраст поне 43 900 години.
Пещерните картини като тези помагат да се запълнят пропуските в нашето разбиране за ранните човешки миграции. Известно е, че хората са достигнали Австралия преди 65 000 години, но вероятно е трябвало да прекосят островите, които днес са част от Индонезия. Новата находка е най-старото доказателства за хора в региона, но учените се надяват, че по-нататъшните изследвания ще помогнат да се докаже, че нашите предци са били в региона много по-рано, което би разрешило пъзела за заселването в Австралия.