Медия без
политическа реклама

"Следобедът на един фавн" оживява под четката на Бисер Лазаров

Опитният реставратор се вдъхновява от джаза и парижката бохема за новата си изложба живопис

13 Апр. 2025

Под наслов "Следобедът на един фавн" художникът Бисер Лазаров ще открие изложба живопис в пространството на галерия "Нюанс" (ул. "Денкоглу" 42). Вернисажът е във вторник, 15 април, от 18 до 20 часа. 

Експозицията е плод на около десетгодишен труд, но голяма част от произведенията от тази колекция не са показвани досега пред публика. Други пък са участвали спорадично в общи изложби, една от картините с най-малък формат е печелила награда на международен конкурс за абстрактна живопис.

Някои от нещата са рисувани непосредствено след посещения на джаз клубове, където е музицирал един от синовете на художника заедно с колеги и приятели. Тези картини са озаглавени съответно: "Среднощен джаз 1", "Среднощен джаз 2", "Джаз бар", "Партитури" и др. Има картини, отнасящи се до личностния катарзис и устояването на човека под непрекъснато атакуващите го житейски обстоятелства и ситуации и ето заглавия, свързани с това: "Стремеж към вертикалност", "Решетките на твоята свобода", "Покълнало намерение"; "Антените и падналия стълб". Някои от картините се базират на спомени, по-близки или далечни, оставили "драскотина" в паметта на автора – спомени за къмпинг Простор, спомен за кулата на Айфел, както и за Латинския квартал в Париж и др.

"Присъства и един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и Стефан Маларме, подобни теми са засягани преди това и от лорд Байрон, Гьоте и много други автори, а в по-ново време от интелектуалци като Скот Фицджералд, Хенри Милър, Чарлз Буковски и пр. и пр.", споделя Бисер Лазаров. Така се е родила картината "Следобедът на един фавн", по едноименната поема на френския поет Стефан Маларме. Тази поема вдъхновява композитора импресионист Клод Дебюси да напише своя прочут "Прелюд" със същото име. По-късно по неговата композиция изключителния балетист Вацлав Нижински поставя през 1912 г. едноименния балет.

"И понеже картината ми с това заглавие е най-голяма по размер в тази експозиция, а и защото повечето от останалите произведения са създавани в следобедните настроения на ателието ми (често продължавани в нощните часове) – вероятно това би бил адекватния избор на заглавие на тази моя изложба", повдига завесата над творческия си процес авторът.

Бисер Лазаров е роден през 1963 г. в село Мокреш, Ломско. Завършва "Реставрация" в Националната художествена академия, където сега преподава. Доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Участвал е в реставрацията на стенописите в главния храм на Рилския манастир, на храмовете "Св. пророк Илия" в София и "Св. Троица" в Русе. Учредител на ателието по реставрация в СГХГ (по времето на директор Иван Кънев). Лазаров има дълъг творчески престой в Скандинавските страни (1994- 2005), десетки изложби, пленери, биеналета, творчески резиденции и симпозиуми в България, Германия, Италия, Китай, Чехия, Украйна.

"Следобедът на един фавн" може да се види в галерия "Нюанс" до 11 май.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата