От 26 март до 13 април галерия „Нюанс“ представя един скулптор, чийто талант е засвидетестван многократно в монументални композиции чак в Китай, но и до днес той продължава творческия си път в България. Името му е Георги Георгиев, псевдонимът му е Джако, роден е в Русе през 1974 година, завършва при проф. Величко Минеков и при проф. Емил Попов. Вернисажът за откриването на изложбата му, наречена „Ангели и демони“, е утре от 18.00 до 20.00 ч. в уютното пространство на галерията на ул. „Иван Денкоглу“ 42.
Пластичният език на Георги Георгиев-Джако е силно характерен. Често препратките, които авторът прави, са разпознаваеми и замислени като намигване към творците, които са го вдъхновили. В неговото творчество има движение, лекота и множество символи, които лаконично успяват да разкажат един сложен и често философски сюжет. Навярно това прави образите му така одухотворени. Скулптурите му често изглеждат като герои от имагинерен свят, в който пространството и плътта се пречупват, сякаш за да изградят визуализирана поезия.
Сред най-значимите постижения в досегашната реализация на Джако са двете му участия на мащабни международни скулптурни форуми в Китай през 2016 и 2017 г., в които той се представя по изключително убедителен начин, като осъществява в бронз своите произведения във внушителни размери. „Когато видях фотосите на големите работи от Китай – разбрах, че насреща си имаме не само добър скулптор, но и алпинист, който вече може да преодолява всички върхове”, коментира тогава акад. Светлин Русев.
„Работейки в ателието, общувайки с моите скулптури, с моите ангели, винаги съм усещал, че дори и да не ги виждам, демоните също са някъде там…наблизо, зад рамото ми… Гледат, чакат…може би момент на слабост? Да дойде и техният ред… Това чувство вероятно не е само мое…“, изповядва се Георги Георгиев. И обяснява: „Няма само добро и само лошо. Няма само черно и само бяло. Смесват се. Само от нас зависи какъв цвят ще се получи… Ние забъркваме боите…всеки ден, всеки момент…с всяко решение, което вземаме. Трудно е, защото доброто е отживелица, старомодно дори. Другото е на мода…“.
Но, като се позовава на мисълта на големия скулптор Хенри Мур, че изкуството е контрапункт на злото, Джако предлага решение. „Няма нужда да знаеш как, няма нужда да знаеш къде и защо…просто трябва да правиш своето малко нещо… Ако с моите скулптури съм успял да отговоря на някои въпроси – значи си е струвало, ако ли не – пак си струва, защото съм сигурен поне в едно. Любовта към доброто ще спаси света”, казва Георги Георгиев.
През 1993 година Джако завършва специалност „Дърворезба“ в Художествената гимназия в Тетевен. Продължава образованието си във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, специалност „Скулптура“, в курса на проф. Величко Минеков. Магистърската си степен получава в Националната художествена академия, в курса на проф. Емил Попов. Работи в областта на фигуралната композиция, използва класически материали — камък, дърво, метал. Има множество самостоятелни изложби. Участва в редица международни симпозиуми, общи национални изложби, печели няколко скулптурни конкурса. Повечето от мащабните проекти на Георги Георгиев-Джако са реализирани в Китай. Над 10 негови монументални творби се намират в страната. Те са направени по време на международни симпозиуми, в които участва след тежка селекция измежду 4000 кандидати. На входа на един от най-големите скулптурни паркове в Китай се намира неговата композиция “Сливане с природата“, а друга негова скулптура се намира в близост до манастира Шаолин