Кърсти Али бе сред първите известни личности, които се включиха в “Туитър”, за да изразят несъгласието си с обявените вчера нови правила за допустимост в категолията „Най-добър филм“ на Оскарите. Идеята зад тях е да се засили расовото и полово многообразие както в творческите и техническите екипи, така и в темите и сюжетите на новите филми.
Актрисата, позната на българската публика най-вече от сериала “Бар Наздраве”, е известна и с това, че не се страхува да изразява мнението си - дори и когато може да изглежда спорно за мнозина. Така например в края на март Али (която е и сциентоложка, подобно на други холивудски знаменитости като Том Круз и съпругите му) публично благодари и похвали президента Тръмп за отличния начин, по който ръководи страната и решава всички проблеми. Вчера сутринта обаче тя не беше благодарна, а възмутена от новите правила:
„Това е позор за творците навсякъде. Можете ли да си представите някой да казва на Пикасо какво да рисува в картините си?
Вие, хора, сте се побъркали.
Контролирате творците, контролирате индивидуалната мисъл… ОСКАР ОРУЕЛ“, написа актрисата.
Малко по-късно този текст изчезна и Али обясни: „Изтрих първия си туит за новите правила за "Оскар" за най-добър филм, защото смятам, че това беше лоша аналогия и погрешно представяше моята гледна точка. Аз съм 100% зад многообразието, приобщаването и толерантността. Противопоставям се на задължителните произволни проценти, свързани с наемането на хора във всеки бизнес".
Часове по-късно Али добави, че многообразието и приобщаването „трябва да бъдат изучавани и преподавани толкова добре и истински, че по естествен път да станат втора природа за нашите деца“. На това трудно може да се възрази, но тежките критики и леките подигравки със звездата вече бяха подети.
Russia Today (RT), държавната руска телевизия, която се излъчва по платени канали в САЩ, излезе със заглавие „Квотите за „многообразие“ на Оскарите могат да възпрепятстват разказването на истории и да запълнят филмите с безсмислени проформа образи“.
Всъщност реакциите на Кърсти Али, RT и масовите възмутени коментари в социалните мрежи - как
идва краят на доброто кино
и вече ще знаем кои филми да не гледаме - номинираните за “Оскар”, разбира се, бяха прибързани и написани без запознаване с новите правила.
Сгрешиха (но по-малко) и онези, които побързаха да се зарадват, че в Холивуд настъпва нова ера на расово многообразие, приобщаване и толерантност. Това трудно ще се случи, преди „да възпитаме нашите деца така, че тези неща да им станат втора природа“, както казва Кърсти Али.
Въпросът, който изглежда вълнува най-много противниците на новите правила е идва ли краят на филмите за хетеросексуални бели мъже?
След внимателно прочитане на правилата и преглед на номинираните за най-добър филм заглавия от последните десет години, в британския вестник „Телеграф“ са забелязали, че дори и тези правила да бяха въведени преди 10 години, те не биха оказали почти никакво влияние върху състезанието за най-добър филм. Не биха повлияли непременно на историите, в които участват само бели мъже. Защото новите стандарти всъщност не са никак трудни за изпълнение.
Филмите ще трябва да отговарят на два от четирите стандарта, покриващи: А. Представяне на екрана, теми и сюжети. Б. Творчески екипи В. Достъп до индустрията и възможности и Г. Развитие на публиката. Правилата са много конкретни за броя на хората от различни недостатъчно представени групи, които трябва да бъдат приобщени.
Разглеждайки победителите в категорията за най-добър филм през последното десетилетие, в “Телеграф” не открили нито един, който не би се класирал, ако те вече действаха. Недостатъчно представените групи включват жени, членове на няколко расови или етнически групи, хора, които са LGBTQ +, и „хора с когнитивни или физически увреждания или или с увреден слух“. Да не забравяне, че в САЩ малцинствените расови и етнически групи са повече от 40% от населението.
„Опитахме се да открием един-единствен пример сред номинираните за най-добър филм, който да не отговаря на новите условия и най-подходящ изглеждаше “Дюнкерк” на Кристофър Нолан от 2017 г.“, пише “Телеграф”.
Може ли да мине филм само за бели, хетеросексуални мъже
- британски войници и моряци, - който съответно има и много бял и мъжки актьорски състав. От изданието очаквали, че може би ще има проблеми с номинацията по новите правила. Но не.
При внимателно прочитане на правилата, се оказва, че дори хипотетичен филм с изцяло бял, изцяло мъжки актьорски състав и дори изцяло бял екип зад камерата, може да се класира, като отговаря на изискванията за допустимост по стандартите С: Достъп до индустрията и възможности и Г. Развитие на публиката. Не забравяйте, че е достатъчно филмите да отговарят на два от четирите стандарта, за да бъдат допустими.
С други думи, филм за бели бизнесмени от Уолстрийт или викинги по море - които изглеждат обезпокоително лишени от многообразие - също могат да попаднат в номинациите, ако наемат или предлагат възможности за платени стажове и чиракуване, или работа в маркетинга, рекламата и разпространението на членове на недостатъчно представени групи.
Така че следващия път, когато чуете някой да се оплаква, че режисьор или актьор, който е чернокож, LGBTQ+ и жена е спечелил “Оскар”, само заради квотите - да знаете, че това не е непременно вярно. Реални разлики и големи промени в начина, по който Холивуд прави бизнес, не се очакват. Но пък настина представителите на малцинствени групи ще получат по-големи шансове в света на киното.