Копие от първото издание на пиесите на Уилям Шекспир беше продадено за 9,97 милиона долара на търг в Ню Йорк - нов рекорд за печатно произведение на художествената литература.
Цената, платена за книгата, широко известна като Първото фолио, надхвърли далеч прогнозирания диапазон от 4 до 6 милиона долара, определен от аукционната къща „Кристис“. Версията, продадена в сряда, беше първият пълен екземпляр, който се появява на търг, след един друг, продаден през 2001 г. за 6,1 милиона. Той беше пуснат за продажба от Милс Колидж в Оукланд, Калифорния, чието притежание беше от 1977 г.
След шестминутна битка между трима купувачи по телефона екземплярът е закупен от търговеца книги и антиквар Стефан Ловентайл за 9,98 милиона долара. В телефонно интервю след продажбата той описва оригиналните фолиа на Шекспир като „свещения граал на книгите“.
Сборникът, отпечатан през 1623 г. и съдържащ 36 пиеси на прочутия драматург и поет, често е описван като най-великата литературна творба на английски език. Публикуван е 7 години след смъртта на Барда, живял от 1564 до 1616 г., и е съставен от двама негови приятели - актьорите Джон Хеминг и Хенри Кондел. В него са включени основни творби, някои от които вероятно биха били изгубени, ако не беше колекцията, включително „Макбет“ и „Дванадесета нощ“.
Въпреки че от Първото фолио са отпечатани около 750 копия, до наши дни са оцелели 235. Според „Кристис“ едва 56 от тях се считат за пълни, и почти всичките са притежания на институции в САЩ и Великобритания. Затова в каталога за търга книгата бе описана като „изключителната рядкост, която не може да бъде надценена“.
Само няколко книги досега са постигали по-високи цени на търг. Една от тях е ръкописът с научни изследвания на Леонардо да Винчи, известен като „Кодекс Лестър“, за който през 1994 г. Бил Гейтс плати 30,8 млн. долара.