След предстоящата втора част на „Дюн“ на Франк Хърбърт номинираният за „Оскар“ режисьор Дени Вилньов ще режисира още една адаптация на култов научно-фантастичен роман, този път от автора на „Една одисея в космоса през 2001 година“ Артър Кларк.
The Hollywood Reporter съобщи, че Вилньов ще снима „Среща с Рама“ за Alcon Entertainment, продуцентската компания, с която работи по трилъра с Хю Джакман „Затворници“ и продължението на научнофантастичния „Блейд Рънър 2049“ (базиран на произведения на легендарния фантаст Филип К. Дик).
Историята от романа на Кларк „проследява група изследователи от Земятя, поели в космоса със задачата да прихванат извънземен междузвезден кораб, който се носи през Слънчевата система. Смята се, че тяхната мисия ще доведе до първия контакт на човечеството с извънземен разум“, пише THR. Действието се развива през 30-те години на ХХII век.
Изданието съобщава, че заедно със шефовете на Alcon Бродерик Джонсън и Андрю Косов, продуценти ще бъдат Морган Фрийман, който е осигурил правата върху романа, и Лори МакКриъри.
„Това е едно от най-интелигентните художествени произведения в жанра, което предлага както въпроси, така и отговори и е роман за нашето време — казват Джонсън и Косов. — „Среща с Рама“ звучи като идеалната история, която искаме да ни разкаже Дени Вилньов с епичния, глобален обхват на „Дюн“, с чудото и човечността на „Първи контакт“.
Проектът „Среща с Рама“ е в процес на развитие от началото на 2000-те, когато Морган Фрийман успя да осигури правата на романа. В един момент Дейвид Финчър беше обсъждан за режисьор, преди да премине към други проекти.
В световния боксофис приходите на „Дюн“ доближават 400 милиона долара въпреки пандемията и първоначалния показ по HBO Max. Успехът на филма убеди Warner Bros. да дадат зелена светлина на продължението „Дюн: Част втора“, което в момента все още е в предпродукционен етап. Вилньов има и ангажименти, свързани със сериала-предистория на HBO Max — „Dune: The Sisterhood“, на който той ще бъде изпълнителен продуцент.
Тази седмица „Дюн“ спечели три номинации за „Златен глобус“ — за най-добра драма, най-добър режисьор и най-добра музика за Ханс Цимер.