Медия без
политическа реклама

„Майка Кураж“ на Сатирата обра номинациите „Икар“

Живата легенда Явор Милушев е с приза за изключителен принос към театъра

Днес, 16:20
Албена Павлова и Никол Георгиева в най-номинирания спектакъл - "Майка Кураж и нейните деца" в Сатирата.
Петър Петров
Албена Павлова и Никол Георгиева в най-номинирания спектакъл - "Майка Кураж и нейните деца" в Сатирата.

Спектакълът на Сатиричния театър „Майка Кураж и нейните деца“ по неувяхващата класика на Бертолт Брехт получи най-много номинации за наградите „Икар“ на Съюза на артистите в България – цели пет. Те са за режисурата на Стоян Радев, за водеща женска роля на Албена Павлова като Майка Кураж, за поддържаща женска роля – за Никол Георгиева като нямата й дъщеря Катрин, за сценографията на Никола Тороманов (и костюмите на Свила Величкова) и за авторската музика на Милен Кукошаров. Самият Стоян Радев отделно има номинация и за куклен спектакъл – за „И ние играем Ромео и Жулиета“ в СКТ.

Номинациите за „може би най-важното събитие, свързано с театрални постижения“, по думите на зам.-министъра на културата Калин Вельов, бяха обявени по-рано днес в галерия „Средец“.

В категорията за най-добра водеща женска роля конкуренцията ще е жестока: наред с Албена Павлова номинирани са Радина Кърджилова за разтърсващото й превъпъщение в Медея от Еврипид под режисурата на Деклан Донелан в Народния театър и също така забележителната в ролята на Анна Политковская Невена Калудова в „Анна – непоправимата“ от италианеца Стефано Масини в РЦСИ „Топлоцентрала“. Странно е, че тези спектакли остават без режисьорски номинации, но сме сигурни, че младата Надя Панчева („Анна – непоправимата“) е била забелязана от САБ…

При мъжете с водещи роли в номинации естествено влиза космическото изпълнение на Самуел Финци като Шайлок във „Венецианският търговец“ от Шекспир с режисьор Явор Гърдев в Народния. Компания му правят Мак Маринов от „Обществен враг“ от Ибсен под режисурата на Крис Шарков в МГТ „Зад канала“ и младият Симеон Дамянав от „Племе“ на Нина Рейн с режисьор Зафир Раджаб в театър „Българска армия“.

За представянето си в „Обществен враг“ номинация – за поддържаща мъжка роля, има и Леонид Йовчев. Но Лео и Мак може да се каже че са „първи сред равни“, защото спектакълът на Шарков се отличава с изключително хомогенен актьорски ансамбъл и върховете трудно се открояват. Другите номинирани при поддържащите са Ириней Константинов за чувствителната си интерпретация на образа на Бащата в „Котка върху горещ ламаринен покрив“ от Тенеси Уилямс под режисьорската палка на Стайко Мурджев и Ивайло Гандев от „Кралицата на красотата (Бившата мис на малкия град)“ от Мартин Макдона с режисьор Боил Банов в ДТ „Адриана Будевска“ – Бургас.

При дамите в поддържащи роли наред с Никол Георгиева са номинирани Биляна Георгиева и Симона Здравкова за „XXL“ – „гротесково-пиршествен спектакъл“, базиран върху авторски текстове и цитати от Франсоа Рабле и философа Михаил Бахтин, проект на режисьора Боян Крачолов и сдружение „Конклав“ в „Топлоцентрала“.

Номинантите в категорията за режисура, освен Стоян Радев, са Явор Гърдев („Венецианският търговец“) и Зафир Раджаб („Племе“). За майсторско техническо осъществяване борбата ще бъде между спектаклите „Без кръв“ по Алекандро Барико на режисьорката Диана Добрева в ДТ „Н. Масалитинов“– Пловдив, „Венецианският търговец“ и „Моби Дик“ (също на Добрева) в Народния и „Портретът на Дориан Грей“ по Оскар Уайлд с режисьор Веселка Кунчева, продукция на ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово: все представления, които достойно биха носили номинации и в други категории…

Председателят на САБ Христо Мутафчиев призова медии и зрители да обърнат особено внимание на категорията за дебют, тъй като там шортлистата на проявилите се е била най-голяма, а фактът, че младите смело настъпват дори във времена на недофнансиране на културата е наистина радващ, коментира той. В категорията номинирани са Ангела Канева, Виктория Владова, Мария Карилоска, Димитър Василев и Димитър Бисеров за „Как хубаво лошо живяхме“ по Людмила Петрушевска с режисьор Ваня Борисова в театър „Ателие 313“; Ванина Йорданова от „Любовта като стока“ по „Добрият човек от Сечуан“ от Брехт с режисьор Дамян Тенев в ДТ „Гео Милев“ – Стара Загора; Ивана Керанова от „Бифем“, също от Людмила Петрушевска, с режисьор Ростислав Георгиев в ДТ „Сава Огнянов“ – Русе; Преслав Търпанов от „Прашка“ от Николай Коляда с режисьор Йордан Славейков в I Am Studio.

За най-добър драматургичен текст са номинирани пиесите „Бушон за смяна“ на Михаил Тазев (осъществена в Сатирата) , „От какво се страхува Вирджиния Улф“ от Тея Сугарева (I Am Studio) и „Шишарки“ от Екатерина Георгиева (в Театър 199).

Обобщавайки театралната година, актьорът Светослав Добрев – член на журито, излъчило номинациите, отбеляза, че с колегите му са успели да насочат прожекторите към работата на млади актьори и режисьори не само в категорията за дебют, което е добър знак за бъдещето на театъра. Христо Мутафчиев пък  допълни, че в полезрението са влезли и хора, които, макар и вече утвърдени професионалисти, досега някак си не са били забелязвани, което му дава основание да определи сезона като „предизвикателен“.

За десерт от САБ обявиха и тазгодишните носители на специалните награди. „Икар 2025“ за чест и достойнство се присъжда на Стоян Сърданов – актьор от Пловдивския театър, който неотдавна отбеляза 75-годишнина и 50 години на сцена. Награда „Икар 2025“ за изключителен принос към българския театър се присъжда на живата легенда Явор Милушев.

Всички номинации за наградите „Икар 2025“ ще откриете на сайта на Съюза на артистите. Там вече има и форма за гласуване за любим спектакъл, като вотът на зрителите ще излъчи най-доброто представление за годината.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата