Шепотът на пясъка в пустинята, прокрадващ се между звуците от музиката край лагерния огън. И това съчетано с емоционален, на моменти дори южняшки блус рок. "Тинариуен" (производно на "пустиня") пренесе тази картина от Сахара в съзнанието на публиката, която напълни Зала 3 на НДК за първото гостуване на световноизвестния музикален колектив от туареги в България.
Наричат ги "Кралете на пустинния блус". И с право! "Тинариуен" увличат с магнетичната си музика - смесица от коренните ритми на туарегите, на северноафриканските традиции и същевременно изпълнен на електрически китари с чести блус и рок елементи. Най-важното - музикантите демонстрираха, че се чувстват отлично точно на тази сцена, в центъра на София, на хиляди километри далеч от "тяхната" Сахара. Дори дотолкова се трогнаха от топлия прием на зрителите, че в движение научиха и казаха на български "Благодаря".
Да, в музиката им прозираше мъката на бежанците, все пак "Тинариуен" е сформирана през 1979 г. в бежански лагер на туареги в Либия. Но над всичко бе техния поклон пред Сахара.
Резултатът беше 90 минути пълен музикален екстаз за публиката, чийто градус на поддръжка се вдигаше постоянно, за да достигне своя връх за последните две изпълнения от четирите композиции бис - Sastanàqqàm и Chaghaybou. Всъщност поводът за турнето бе представянето на албума Amatssou (2023 г.), от който прозвучаха 3 песни. Останалото бе есенция от 45-годишното им творчество, донесло на групата три номинации за "Грами" (една от тях - печеливша), милиони продадени албуми, както и признанието на световни музиканти, както и на хилядите фенове.
Специален комплимент заслужават организаторите от Fest Team, че избраха подгряващият сет да е на новата българска формация Kottarashky & The Preachers. В нея Никола Груев-Котарашки е събрал музиканти като китариста Симеон Воев ("Нова Генерация" и "Абсолютно начинаещи"), басиста Боян Златков - Епето ("Тъмно", "Пиромания"), барабаниста Владимир Василев ("Анимационерите") и клавириста Ивайло Стефанов. Те представиха излезлия през пролетта дебютен албум Reconstruction of speech, в който звучат речи на световни лидери като фон на музиката. На живо Kottarashky & The Preachers звучат отлично и заслужено биха намерили място на сцена на някой западен музикален фестивал.