„Топлоцентрала“ открива своя нов арт сезон със силен афиш. Трите зали на Регионалния център за съвременни изкуства и неговата бар-сцена ще отворят врати утре, 1 септември, с жанрово многообразие от събития – спектакли, изложби, срещи с артисти, презентации на книги и проекти, публични дискусии. В програмата на „Топлоцентрала“ този месец сценичните и визуалните изкуства ще разширят границите на вече познатите формати и ще създадат силна връзка между изпълнители и публика не само на зрително, но и на сетивно ниво.
Акценти в афиша на РЦСИ "Топлоцентрала" през септември са танцовият соло пърформанс “Думи мої” на френския танцьор и хореограф Франсоа Шейно, документалният театрален спектакъл „Писма от затвора” на германския колектив Markus&Markus, изложбите „Флаг” на Албена Баева и „Естетика на архитектурата” на арх. Тодор Булев, музикалният фестивал Shared Space, куриран от Биляна Вучкова, както и публичната дискусия „Изкуственият интелект като Пигмалион и Галатея”, организирана от проф. Ивайло Дичев и д-р Мила Минева. Съпътстват ги Дните на японската култура в България, които ще се проведат в „Топлоцентрала“ на 13, 14 и 15 септември, както и 10 български независими спектакъла, които ще се играят отново и този сезон.
Танцовият солов пърформанс „Думи мої" ще има две премиерни представления на 8 септември от 19.00 и от 21.00 часа. С него Франсоа Шейно – един от изявените представители на новия френски танц, създава различно танцово преживяване, което излиза извън пределите на самото движение. „Той пее. Той танцува. Той създава усещане за неземно“, пише New York Times за съвременните вокални, музикални, хореографски и поетични форми на изразяване на Франсоа Шейно.
Документалният театрален спектакъл „Писма от затвора” на немския колектив Markus&Markus (22 и 23 септември от 19.00 ч.) ще ни запознае с 4 жени, осъдени за убийство, с доживотна присъда без право на обжалване. Техните истории са истински, лични, емоционални, базирани на писма, чрез които театралният колектив изгражда приятелска връзка със затворничките. Документалният формат на Markus&Markus ще постави по модерен начин въпросите за човешката природа и за втория шанс, като вероятно ще се превърне в непреднамерено, естествено продължение на българския документален спектакъл „Паяци“ на Vox Populi, създаден от истории на затворници и показван няколко пъти в „Топлоцентрала”.
През септември ще можем да гледаме и едни от най-популярните за центъра независими български постановки: „Непоносимо дълги прегръдки” на Крис Шарков от Иван Вирипиев, „ Сеч.Една възбуда” на Елена Димитрова и Явор Костов-Йондин по едноименния роман на Томас Бернхард, „Сцени на разсъмване” на Emergency Theatre, „Оратория” на Анна Данкова, „Мъртви души” на Гергана Димитрова, „“Шахнаме : Сказание за Зал” на Елена Панайотова, детското представление „Приключения с кораб”, Plant/Human Duo на Мирян Колев.
В рамките на Дните на Японската култура освен изложба и пърформанс, посветени на икебаната, ще има и поредица от събития, свързани с няколко други японски изкуства. На 13 септември буто танцът, който се радва на множество последователи не само в Япония, но и в Европа, ще бъде разгърнат в уъркшоп "Буто танц: Метеорология на танцуващото тяло”, воден от Хисако Хорикава – съоснователка на световноизвестната Body Weather Laboratory. Тя се завръща в България след 20 години за свое второ гостуване у нас с уъркшопа и със солов пърформънс "Breathing Far/Дишане надалеч” на 15 септември в «Топлоцентрала».