През последните няколко дни десетки хиляди потребители на Туитър се включиха в разгорещен дебат, който този път няма нищо общо с мерките срещу коронавируса, полицейското насилие или съдебната битка между Джони Деп и бившата му жена. Темата на този дискурс беше предизвикана от едно сравнение между картина Ван Гог от 1888 г. и произведение на китайски художник Хайксиа Лиу от 2008 г.
Субективните дебати за качеството на прочутото изкуство са толкова стари, колкото и самото изкуство, но мненията на неподготваните коментатори обикновено не привличаха особено внимание - докато интернет и социалните мрежи не осигуриха на авторите им огромна трибуна.
Социалните мрежи спорят добър ли е Ван Гог така, както спорят опасна ли е 5G мрежата
На 7 август потребителка в Туитър на име Маргарита, публикува две изображения едно до друго: постимпресионистичния шедьовър “Тераса на нощно кафене” на Винсент ван Гог от 1888 г. и съвременна интерпретация на същата сцена от китайската художничка Хайксиа Лиу, с пояснение: „Лиу (вляво) рисува Ван Гог по-умело от Ван Гог (вдясно) - пише Маргарита. - Това показва колко надценен е Ван Гог“.
Постът бе споделен над 20 хиляди пъти и получи 14 хиляди харесания. Въпреки че вече е почти на един месец, постът е жив и здрав (срамнити туитове никога не умират) и продължава да се радва на голям интерес. Коментарите вече надхвърлиха 7 хил., като сред тях има възхитени („Вижте само детайлите и ярките, красиви цветове на Лиу“), благодарни („Благодаря ви,че показахте публично това, която много хора виждаме“), несъгласни („С цялото ми уважение, не.“ пише актрисата Патриша Аркет) и миролюбиви („Мисля, че и двете картини са много хубави“)
Най-забавни за четене са ироничните коментари:
- Това е нищо - коментира потребител, нарекъл се Juggalos for Responsible Flushing. - Виждали ли сте картините на Томас Кинкейд? - и публикува доста подобна, но още по-реалистична (от тази на Лиу) картина - с Мики и Мими Маус сред романтичен пейзаж с езеро, къщичка и много цветя.
- Мамка му! Мики е направо като истински - включва се Sleepy Campaign Menager. - Ван Гог никога не е постигал това.
- Мики Маус е анимационна мишка! Как ще „изглежда като истински“? - недоумява руса жена с никнейм Sissy, която държи пушка на профилната си снимка.
- Погледнете детайлите. светлината по ушите му. все едно някой го е снимал с фотоапарат - обяснява Sleepy Campaign Menager.
- Ван Гог има нула картини с Мики Маус - толкова е надценен - допълва Chryyan.
Но има и тъжни коментари. Както знаем, приживе нидерландският художник не е успял да продаде почти нищо и също е получавал доста критики. „Като чета този пост и някои коментари, разбирам защо Ван Гог си е отрязал ухото и се е прострелял в средата на оная нива“. Как стигнахме дотук?
Аргумент срещу Ван Гог ли е реализмът?
Определенията за реализъм са обширни и разнообразни, но художествената продукция на Ван Гог би могла по някакъв начин да се счита за реакция на реализма с главно „Р“, който беше господстващият начин да се рисува през 60-те и 70-те години на XIX век във Франция, малко преди Ван и импресионистите, които го предшестваха, да излязат на сцената. (Някои от произведенията на Ван Гог също разкриват влиянието на реализма - той изобразява бедни хора с безкомпромисни детайли в произведения като „Ядящи картофи“ от 1885 г.)
Реалистите са новатори в стремежа си да дадат обективно и безпристрастно представяне на реалния свят. Художници като Гюстав Курбе, Жан-Франсоа Миле и Оноре Домие отхвърлят темите, предпочитани от буржоазията и визуалния блясък на романтизма. Те използват изкуството за да насочат вниманието към селяните, работниците и потисничеството, на което са подложени ежедневно.
След това импресионистите и постимпресионистите отиват една стъпка по-напред от нововъведенията на реализма, рисувайки ежедневни сцени, но по начин, който естетически се противопоставя на Курбе и други подобни. Техните картини бяха безсрамно субективни, изпълнени с цветови ефекти, които не приличаха на нищо в реалността и вместо това предлагаха интерпретации на играта на светлината в дадената сцена.
Малко за историята на “Тераса на нощно кафене”
Когато създава тази картина, Ван Гог - също запленен от светлината и ролята ѝ в разбирането за цвета, експериментира как нощта си играе с осветлението от лампите на кафенето. „Нощта - пише той до брат си Тео - е по-жива и с по-богати цветове от деня.“ В този изглед от уличното кафене в Арл, Франция, където художникът е прекарал 14 месеца по време на периода, в който очаква пристигането на Пол Гоген в града, Ван Гог създава брилянтен контраст между звездното небе и трапезарията, изсипвайки хладните сини тонове на нощта в контраст с топлите жълти в интериора. Перспективата е скъсена, така че улицата отстъпва в далечината по диагонал.
Кой е Хайксиа Лиу и какво общо има с Ван Гог?
Лиу е художник, роден в китайската провинция Хубей, който сега живее в Европа. Известен със своите романтични импресионистично-натуралистични изображения на кафенета, сгради и градинки в красиви европейски градове като Венеция и Париж. Общото е, че през 2008-а е рисувал същото кафене 120 години след Ван Гог и сега неговата версия се предлага впод формата на принтове на цени около 20 долара.
Може ли да се види оригинала на “Тераса на нощно кафене”
Да - разбира се, ако няма ограничения за пътуване, свързани с коронавируса. В момента платното е собственост на музея Крьолер-Мюлер в Отерло, Нидерландия, където се съхраняват около 90 картини на Ван Гог. Музеят отвори отново през юни и сега затяга правилата за социално дистанциране, но работи. Ако минете през Арл, можете дори да отидете в кафенето, което Ван Гог е рисувал. Сега се нарича Le Café Van Gogh и въпреки че името се е променило, емблематичните жълти сенници са все още там, както е на картината.