Въпреки многобройните скандали, които съпътстваха годината на Пловдив като Европейска столица на културата, публикуваните от "Фондация Пловдив" резултати за проекта са обнадеждаващи. Всеки пети българин е посетил поне едно събитие в града през 2019 г. - или общо 1 215 696 души. Близо 40% от тях са са от други региони на страната, дошли специално до Града на тепетата.
Броят на пловдивчаните, които често посещават културни събития, също бележи ръст, като те започват от 28% през 2017 г., стават 40% през 2018 г. и достигат 44% през 2019 г. Една от основните цели на европейската инициатива е да подобри достъпа на местното население до култура и изкуства.
Най-посещаваните събития от ЕСК са били концертите, музикалните събития и фестивали, следвани от театралните събития, изложбите, събитията в Капана. Пловдив – Европейска столица на културата 2019 успя да реализира 600 събития в рамките на годината, в която той носеше тази титла. Те са създадени и проведени в партньорство с над 130 организации и артисти от Европа. Ако през "обикновената" 2017 г. в Пловдив е имало само 20 събития с международно участие, то през миналата те са били 80.
Реализираният приход от български туристи за последните две години е 400 млн. лева, като всеки турист е оставил средно 175 лв. в касичката на града.
Икономическите ефекти, по данни на НСИ, показват и увеличение на чуждестранните туристи с 27% само за големите места за настаняване, като половината от тях са граждани на ЕС. Броят на регистрираните предприятия в сектор „Култура, спорт и развлечения“ в Пловдив е нараснал със 25%, а броят на заетите – с 16%.
Европейска столица на културата се избира от 1985 г. по идея на Мелина Меркури (първоначално името е "Европейски град на културата"). Първата е Атина, а Пловдив е първата българска ЕСК.