Захари Карабашлиев е назначен като „писател“ в Народния театър „Иван Вазов“, показа справка в сайта на институцията. Досега такава длъжност в щата нямаше – тя очевидно е създадена специално за автора на „18% сиво“, с когото новият директор на трупата Васил Василев е работил и преди, докато бе шеф на Плевенския театър. Там романът на Карабашлиев „Опашката“ бе драматизиран от режисьора Явор Гърдев, който го превърна в успешен спектакъл, обявен за най-добро представление на наградите „Аскеер 2022“. На 12 юли, както в. „Сега“ вече писа, постановката за пръв път гостува в София, и то – именно в подопечния на Василев театър.
„Чест и радост е за мен да кажа, че от няколко дни съм част от Народен театър „Иван Вазов“. Позицията ми е творческа, свързана е със създаване, адаптация и/или развитие на драматургични текстове. Поканата е от новия директор Васил Василев, с когото ни запозна обща работа в плевенския театър. Продължавам да съм главен редактор на издателство „Сиела“, което вече 8 години е мой дом (когато не съм си у дома) и който деля заедно с екип от чудесни професионалисти, с които прекарвам не по-малко време, отколкото със семейството си.
Продължавам и да пиша проза, пиеси, сценарии“, разказал е самият писател в своята страница във Фейсбук, която има близо 18 400 последователи.
„В театъра вече се запознах с удивителни колеги-професионалисти, които обаче са ми отредили най-задължаващото работно място – кабинета и бюрото на поета Николай Лилиев (дългогодишен драматург на Народния театър), а над стената над стола ми е окачен един портрет на Яворов, нарисуван така, сякаш наднича през рамото ти да види какво точно там правиш“, споделя впечатления Карабашлиев. И в края на публикацията си обобщава: „Та, усещането ми за бъдещата работа в Народния театър е като към наистина голяма институция, великолепна школа и добра възможност за още по-пълноценен път“.
С това назначение новият директор явно прави решителна крачка към създаването на литературно бюро – част от „мозъчния тръст“ на Народния, включващ и режисьорска колегия. Тези стъпки бяха крайъгълни в концепцията на негов конкурент за поста, режисьора Бойко Богданов, който бе класиран на второ място в проведения от Министерството на културата конкурс.
Предполага се, че Карабашлиев ще оглави литературното бюро като главен драматург, тоест, ще трябва да пише, открива и адаптира текстове за сценична реализация. В дейността на Народния театър, както и в графа „Драматурзи“ в неговия сайт, като такива фигурират театроведът д-р Светлана Панчева и поетесата Мирела Иванова.
В края на юни Васил Василев назначи за главен режисьор на театъра Александър Морфов, като щатен режисьор бе привлечен и Явор Гърдев. Двамата заедно с Диана Добрева засега са имената в режисьорската колегия, която ще определя и осъществява репертоарната политика на първата ни трупа.
Призоваха Атанас Атанасов за публичен отчет на сцената
Директорът на Народния театър Васил Василев покани министъра на културата в оставка Атанас Атанасов да отчете дейността си от високата трибуна на първата ни сцена. „Във връзка с възникналия дебат за политиките в сектор „Сценични изкуства“ на Министерство на културата, каня министъра на културата в оставка Атанас Атанасов да направи публичен отчет на мандата си на сцената на Народен театър „Иван Вазов“, написа Василев в своята страница в социалната мрежа Фейсбук. Повод за поста му е днешна публикация в сайта на Министерството на културата, в която Атанас Атанасов отговаря на обвинения и критики, отправени от Василев към него в ефира на предаването „Панорама“ на БНТ миналия петък.
„В областта на сценичните изкуства от началото на годината е формиран излишък в размер на 21 млн. лв.“, гласи заглавието на публикацията в сайта на министерството.
От културното ведомство заявяват, че не е коректно твърдението на Васил Василев, че участието на Народния театър „Иван Вазов“ на фестивал в Северна Македония не е било подкрепено от държавата. Като довод от МК обясняват, че участвалият на форума спектакъл „Чудесна неделя за Creve Coeur“ (който впрочем взе наградата за най-добро представление на феста – б.ред.) е финансиран от бюджета на Министерство на културата.
По повод на твърдението на Васил Василев „Българската култура е недофинансирана… С 30 млн. лв. са недофинансирани сценичните изкуства“, в изложението си от министерството обясняват: „Със Закона за бюджета на Република България за 2019 г. (годината преди пандемията от Covid-19), утвърдените разходи по бюджетна програма „Сценични изкуства“ са над 90 млн. лв., а за 2022 г. – над 131 млн. лв., тоест има ръст над 45 %“. От извършеното преизчисление на полагаемата се за театъра субсидия…е формиран излишък от над 12 млн. лв. Тоест, при осигурено право на разход в размер на 42 млн. лв., действително изразходвани са около 30 млн. лв., посочват от МК. „Тенденцията за формиране на излишък е запазена и през април 2022 г., като само за месеца той е в размер на 9 млн. лв., или общо от началото на годината – 21 млн. лв.“, казва се още в изявлението на културното ведомство.
Поканата на Василев към Атанасов за дебат на сцената на Народния театър е коментирана от доста представители на съсловието. Повечето одобряват идеята. „За съжаление Министерството на културата е абдикирало от сектор ,,Сценични изкуства"!!! На мен лично би ми било интересно кой и защо не знае как да намери начин да разпредели в полза на сектора този излишък в размер на 21 млн. лева?“, пише председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.