Медия без
политическа реклама

БНБ ще събира такси от банките за над 14 млн. лв. годишно

02 Дек. 2020
Илияна Кирилова

От догодина БНБ вече ще събира такси от търговските банки,  за да ги надзирава. За надзора ще трябва да си плащат и небанкови платежни институции - дружества за електронни пари, оператори на платежни системи, доставчици на услуги по предоставяне на информация за сметка и др.

Очаваната сума, която трябва да събере централната банка през 2021 г., за да си покрие разходите си по надзора, е около 14.5 млн. лв., става ясно от съобщение на финансовата институция. В него се посочва, че Управителният съвет на БНБ е приел специална наредба за определяне на таксите, произтичащи от функциите по надзор и преструктуриране.

Окончателният размер на таксите, които поднадзорните лица ще платят през 2021 г., ще бъде определен на база на фактически извършените от БНБ разходи за 2020 г., се казва в прессъобщението.

На практика след влизането на България от октомври в Банковия съюз на ЕС, БНБ възприема начина на работа на Европейската централна банка, която също събира такси от поднадзорните й търговски банки. 

В новата наредба се описва методиката, по която ще се определят новите такси "надзор". "Разходите на БНБ по линия на банковия надзор се покриват с такси от кредитните институции, като 10% от годишните разходи се разпределят поравно между задължените лица (фиксиран компонент), а останалата част от разходите (променлив компонент) се разпределя в зависимост от пазарния дял на банките (дял в „сума на активите“) и техния рисков профил (дял в „обща рискова експозиция“), с прилагане на тегло от 50% за двата показателя", се посочва в прессъобщението.

А разходите за платежния надзор ще се разпределят между поднадзорните лица като 10% от годишните разходи се разпределят поравно между тях (фиксиран компонент), а останалата част от разходите (променлив компонент) се разпределя пропорционално на дела на съответния задължен субект при прилагане на следните показатели - „Брой извършвани дейности“, „Общо активи“ и „Брой представители“, с относително тегло съответно от 50%, 45% и 5%.

Управителят на БНБ Димитър Радев преди време успокои банките, че в следващите няколко години таксите, които ще трябва да превеждат на централната банка, ще бъдат незначителни. Причина за това били и натрупаните достатъчно средства във Фонда за преструктуриране на банките.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

БНБ, такси, надзор

Още по темата