След напрежението и скандалите, разразили се преди няколко месеца около чумата по дребните преживни животни и африканската чума по свинете, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) се похвали, че заболяванията са овладени и са под контрол. Въпреки изхарчените от агенцията 1.3 млн. лв. за справяне със заразите обаче все още статутът на България е на инфектирана страна.
Мерките от страна на ветеринарите за предотвратяване и контрол на заболяването, както и рестрикциите на Европейската комисия са облекчени, като вече има свободно движение на животни за клане в трите области в Югоизточна България, които бяха под възбрана. Надзорът продължава, като целта е да се възстанови статутът на страната и да се възобновят търговските отношения, каза изпълнителният директор на агенцията Дамян Илиев вчера. Това обаче може да се случи най-рано шест месеца след ликвидиране на последното огнище. Според БАБХ то е в град Болярово в стопанството на фермерката Ана Петрова. Тя от своя страна твърди, че животните й са здрави.
Това е последното стадо, останало в региона, след като хиляди животни бяха избити през миналото лято. Според Илиев в стопанството в Болярово е имало доказан вирус, а огнището продължава да е активно. „Страната и фермерите щяха да са се възстановили от кризата с чумата, нямаше да се стигне до тези преки и непреки загуби“, коментира той.
Разходите от над 1.3 млн. лв. не включват тези на други институции, като МВР. Повече от 400 хил. лв. са отделени само за справяне с инфекцията и контрол на предпазните зони, допълни Александра Митева от отдел „Хуманно отношение към животните“.
Засега няма случаи на африканска чума по свинете, уверяват от агенцията. Чума при диви свине бе установена най-напред край румънската граница през август. Спешно бе изградена 133-километрова предпазна ограда по сухопътната граница. Около нея също имаше съмнения за завишени стойности на материалите и за некачествена работа.