Ветеринарният контрол в България стана за смях - в ситуация на напрежение и сълзи. След повече от месец властите признаха, че не могат да решат казуса с овцефермата във Велинград, в която според три изследвания има чума.
В понеделник на специален брифинг представители на БАБХ и на агроминистерството съобщиха, че и френската лаборатория в Монпелие е потвърдила наличие на вируса във фермата, в която баща, двама синове и две снахи отглеждат пет стада овце. Стана ясно още, че в сряда идва мисия от Европейската комисия, която да установи каква е ситуацията на място. От усукванията на участниците в брифинга се разбра, че се надяват именно евроинспекторите да "спуснат" решение за съдбата на животните във фермата.
"В сряда очакваме Европейската комисия да изпрати екип от експерти, които да проверят този случай на чума по ДПЖ у нас, след като вече е наложен първия кръг от санкции и е забранено движение от област Пазарджик", свенливо обясни шефът на БАБХ Светлозар Патарински.
От агенцията от седмици предпочитат да говорят "принципно" за казуса - че чумата, макар да поразява само около 2% от стадата, е силно заразна и много бързо се разпространява, затова, когато влезе вирус, огнището се ликвидира, обеззаразява се и злощастните стопани получават обезщетения за всяко умъртвено животно. Като стане дума конкретно за велинградското "огнище" обаче, властите започват да говорят за карантина и за диалог, вместо честно да обяснят какви мерки ще предприемат, след като няма съмнение за наличието на чума.
"Фронт"
Тази сутрин д-р Даниел Денев, шеф на отдел "Здравеопазване на животните" в БАБХ, призна пред БНТ, че агенцията не знае какво се случва в момента вътре във фермата, защото стопаните не допускали проверяващи.
Собствениците на стадата и подкрепящи ги протестиращи твърдят, че пробите може да са подправени, а също и че вирусът е бил "подхвърлен" от конкуренцията (все пак има умрели животни, макар че този факт се крие). И че не пускали инспектори от БАБХ, защото им нямали доверие.
Утрешният ден ще е много драматичен и вероятно решителен - заради посещението на мисията на ЕК. Брюксел вече наложи голяма карантина - заради Велинградската ферма цялата Пазарджишка област е под възбрана, тоест животни не могат да напускат пределите й. Ако България откаже да ликвидира изолираното (поне засега) чумно огнище), има риск ЕК да обяви цялата територия на страната за рискова зона. Това означава, че износът ще бъде напълно блокиран и много ферми ще пострадат.
Така стопанството на бай Рибан и синовете му може да се окаже самотно в опита да спаси овцете си. И в момента повечето агросдружения настояха БАБХ да действа решително и да ликвидира огнището на чума.
Защитниците на фермата обещаха отпор. Напрежението остава.
Не е ваксина
Изследването на пробите в Монпелие е покало наличие на антитела. Те обаче не са от ваксиниране срещу чума, а са в резултат на "среща" с вируса и преболедуване, обясниха от БАБХ.
Потвърдени са и съмненията, че заразата е дошла или от Гърция или от Румъния - в пробите от Велинград са открити подобни щамове. В двете съседни страни чумата пламна през лятото и животните в поразените ферми бяха избити - също при съвсем ниска смъртност. За Румъния карантината вече изтича, съобщи д-р Даниел Денев.
(Без) акредитация
Бившият зам.-министър на земеделието се оказа прав - българската лаборатория няма акредитация да изследва чумни щамове (той направи това разкритие в предаването (О)позиция преди две седмици.
Ето какво призна на брифинга в понеделник д-р Илиян Костов, главен ветеринарен инспектор на републиката:
"Пробите бяха изследвани в Националната референтна лаборатория, акредитирана по стандарта БДС EN ISO/IEC 17025:2018, която притежава компетентност за анализ на вируси чрез PCR и ELISA методи, съгласно изискванията на WOAH Manual of Diagnostic Tests and Vaccines for Terrestrial Animals. „Лабораторията разполага с правото и компетентността да извършва допълнителни изпитвания на вирусни заболявания извън акредитацията, на база налични ресурси и международно признати методи“.
От думите на д-р Костов се разбира, че вирусът на чумата НЕ фигурира в европейската акредитация на българската лаборатория. И не се разбира кой е предоставил на лабораторията "правото" да прави "изпитвания на вируси извън акредитацията".
Иначе лабораторията очевидно се е свършила добре работата - след като нейните резултати се потвърждават и от лабораторията в Монпелие, по която се равняват всички в ЕС.