Медия без
политическа реклама

И Франция потвърди - има чума в овцефермата във Велинград

Шефове на БАБХ обявиха пред медиите, че действат "по правилата", но остават много неясноти

Шефът на БАБХ Светлозар Патарински показва протокола от Монпелие, който потвърждава заразата.
Шефът на БАБХ Светлозар Патарински показва протокола от Монпелие, който потвърждава заразата.

Резултатите от лабораторията от Монпелие потвърждават констатациите на нашите ветеринарни власти, че в семейната овцефермата във Велинград има чума. Това съобщи ръководството на Българската агенция за безопасност на храните.

"Имаме вече протокол от Монпелие - те потвърждават резултатите от нашата лаборатория, тоест наличен е вирусът на чума по дребните преживни животни, налични са и антитела, които показват, че овцете са преболедували", каза директорът на БАБХ Светлозар Патарински.

Няма да се умъртвяват животни от фермата във Велинград. Стопанството остава под карантина, въвеждат се временни мерки за ограничаване на движението на дребни преживни животни от и към област Пазарджик.

Изследването на пробите в Монпелие е показало, че вирусът у нас е подобен на щамовете в Румъния и Гърция. В двете съседни страни пламнаха огнища още през лятото и стотици хиляди овце бяха избити, за да не се разнася чумата. 

От БАБХ обясниха какви са мерките за ограничаване на заразата в целия ЕС, вкл. "депопулация" на фермата, тоест избиване на стадата, които са имали контакт с вируса.

"Като членка на ЕС България е длъжна да спазва европейското законодателство. Чумата по дребните животни е особено опасно заболяване, описани са строго  стъпките, които трябва да се изпълняват. Действали сме точно по европейския алгоритъм", заяви, д-р Борисов Борисов, директор на Дирекция "Здравеопазване и хуманно отношение към животните" в БАБХ. И поясни: "Първата стъпка е поставяне  под възбрана на животните, след това клинични прегледи, пробите се изпращат в съответната лаборатория. На базата на потвърждението и резултатите се обявява заболяването, то е обявено вече. Разписани са и мерките – първо, депопулация на обекта, след това почистване, дезинфекция. Определят се защитни зони от 3 или 10 км". 

Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) нападна Българската агенция за безопасност на храните заради бездействие и допускане на заразата с чума по дребните преживни животни да плъзне в страната.

Пред медиите застанаха и ветеринарни лекари, ангажирани със случая във Велинград.

Ето какво разказа д-р Красимир Колев, опитен ветеринарен лекар от град Пловдив:

"Бях потърсен от стопаните на 5 ноември понеже имали проблеми. Аз имах ангажименти, на 9 ноември те отново ме потърсиха, бяха доста притеснени. Отидох на 10 ноември следобед във Велинград. Какво видях там? Посрещнаха ме с две овце, които бяха умрели, имаше два трупа, имаше още един или два трупа на овце от предишния ден. Започнахме с аутопсия, установи се, че имат тежка форма на кучешка тения,плюс бронхопневмония и възпаление на червата. Не са били 20-30 трупа, но все пак имаше умрели животни. Болни агнета на практика е имало, трупове на болни агнета не е имало. Моят съвет беше да се обърнат към ветеринарен лекар, който има юридическа обвързаност към фермата".

Ето и разказа на ветеринарния специалист, отговарящ за фермата, д-р Александър Кехайов:

"Имаше умърлушени агнета, но не констатирах зараза. От 11 до 20 ноември съм се чувал почти всеки ден с хората и те казаха, че проблемът е решен. На 20 ноември обаче имаше две умрели агнета, аутопсията показа уголемен черен дроб и уголемена жлъчка. Получих обаждане от д-р Маруцов - получил снимки от стопаните, които го навеждат на мисълта за чума по животните. При най-малко съмнение аз уведомявам отговорните лекари и ни пратиха да вземат първите кръвни проби, за да се пратят в лабораторията". 

И официалната версия на БАБХ, разказана от зам.-.директора Д-р Валентин Атанасов: 

"На 20 ноември в 15.00 часа се подава сигнал от регистрирания ветеринарен лекар до официалния ветеринарен лекар д-р Семерджиев, той уведомява БАБХ - Пазарджик и сигналът пристига при нас в централно управление. Същия ден са взети първите 20 проби от стадата на Георги Илиев и Виолета, защото там има пет стада. Тези всички пет стада са една епизоотична единица, защото се отглеждат заедно. Пробите са изследвани в Националната референтна лаборатория, излизат положителни. Първо са взети 40 проби от 20 животни. На 21 ноември се взимат още 50 проби от 25 животни от стадата на Георги, Димитър и Роза. На 22 ноември взимаме 20 допълнителни проби по друг метод, за изследване на антитела - те са положителни, значи вирусът е минал през тези стада. На 25 ноември се обобщават тези резултати и се издава заповедта за обявяване на заболяването. На 26 ноември има среща във Велинград със собствениците на животните, която се ръководи от министъра на земеделието д-р Георги Тахов. Той подчерта, че решението за повторни проби е негово, и каза, че това е прецедент в държавата. На 27 ноември вземаме допълнителни проби от 105 животни - още 315 проби. Пробите тръгват от Велинград с ескорт", подчерта зам.-изп. директор на БАБХ.

Това бе първият опит на БАБХ да обяснят какво се е случвало във фермата след първите съмнения за чума. Освен че е безкрайно закъснял, той отново не отговаря на множеството въпроси за действията и на стопаните, и на кадрите на агенцията.  

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата