Само в 13 държави в света минималната работна заплата е нараснала повече от два пъти през последното десетилетие и България е една от тях. Това разкрива нов доклад на Международната организация по труда (МОТ). В тринайсеторката влизат главно бедни или "догонващи" страни. Голямо увеличение на минималните доходи за периода 2010-2019 г. е регистрирано например в Камбоджа, Ирак, Нигерия, Сиера Леоне, както и в Литва, с която сме в европейското семейство на богатите.
В анализа на МОТ се подчертава, че в България минималната заплата расте далеч по-бързо от производителносттта на труда.
Пандемията от КОВИД-10 обаче определено е посякла ръста на доходите - навсякъде по света. Специално в България заплатите са паднали средно с 4% в края на второто тримесечие на годината, която ще запомним с атаката на коронавируса. Загубата на доходи се дължи както на съкращения, така и на преминаване към по-къс трудов делник. Закриването на работни места е причинило загуба на 0,6% от възнагражденията, а намаленото работно време е смалило с 3,3% заплатите.
Експертите на МОТ обръщат внимание и на ефект от корона-кризата, който води до изкривяване на статистиката за доходите. Оказва се, че пандемията "помита" най-вече ниско платените места и това автоматично вдига средната заплата.
ект, който изк
Освен това, увеличението на средните заплати в една трета от страните изглежда се дължи на значителния брой по-нископлатени работници, които губят работните си места, като така се изкривява средната стойност.
ТЕЖЕСТ
Докладът на МОТ показва още, че България е на трето място сред 43 изследвани държави по тежест на осигуровките и данъците върху минималната заплата - удръжките са 22% (включват социалните и здравните осигуровки и подоходния данък). По-голямо е бремето само в Унгария - 34%, и в Германия - 25 на сто. В същото време има страни като Мексико и Индонезия, където минималният доход е необлагаем, а здравните и осигурителните вноски са едва 3-5 процента. В Малави пък и осигуровки не се дължат.
.