Медия без
политическа реклама

“Демократична България“ предлага мерки срещу инфлацията

Намаляването на акцизи и наказателни лихви ще помогне и на бизнеса, и на домакинствата, смятат от формацията

БГНЕС
"Кризисните мерки могат да се приложат в практиката веднага", смятат от "Демократична България".

"Демократична България" предложи серия от мерки за решаване на проблемите, свързани с кризата в страната, с инфлационния натиск, повишаването на цените на енергоносителите и подобряването на бизнес средата у нас. Антикризсните мерки целят да облекчат и бизнеса, и домакинствата в България.

Георги Ганев заяви, че предложенията са "продължение на поредица от неща, върху които сме мислили в последните седмици, някои от тях се обмислят не само в България, но и на ниво ЕС". Това включва идеята да се намалят на съюзно ниво акцизните ставки, особено на горивата, за да може да се стигне до намаление и в България и поне до еднократно облекчаване на цените на енергоносителите. Другата мярка е по-дългосрочна и това е ЕК да договаря доставките на газ от името на отбор на страни членки от ЕС, за да не се договаря всяка сама по отделно и по този начин преговорната сила да бъде по-голяма. "Това би трябвало да доведе до много по-бавно нарастване на цените, на които се купува и доставя газ", каза Ганев. 

"Има нужда от мерки за намаляване на инфлацията. Предлагаме ви три нови конкретни стъпки. Едната е повишаване прага за регистрация по ДДС на 100 хил. лева от 1-ви януари 2023 г. и на 166 хил. лева от 1-ви януари 2024 г.", каза Мартин Димитров. Първата стъпка ще засегне най-малко 90 хил. фирми, а втората – 110 хил. фирми. Според Димитров това е една от ключовите реформи за подпомагане на малките бизнеси, тъй като ще доведе до по-добра среда, по-добри условия за тях, а оттук и до растеж на икономиката.

Второто предложение е лихвата в случай на забавяне на плащания към топлофикации, енергоразпределителни дружества и доставчици да бъде намалена от сегашното ниво, което е ОЛП (основен лихвен процент) +10% на ОЛП +4% за гражданите. Тази надбавка не е променяне у нас от 20 години. За бизнеса предложеното намаление е от ОЛП +10% на +8%. Това е съгласно евродиректива и не може да бъде под 8 на сто от ОЛП.

"Първите две предложения са наши готови законопроекти, които сме обсъдили, подкрепили и ги внасяме в коалицията за обсъждане вероятно още утре", съобщи Димитров.

Третото предложение касае стоки като стомана, желязо и олио, които поскъпват. "Този процес трудно може да бъде спрян с поставянето на тавани. Икономиката не функционира така. Затова ние предлагаме България да отправи предложение до ЕК за тези стоки, за които има чувствителност и повишаване на цените, да поискаме за срок от 6 месеца бариерите по вноса им да бъдат драстично намалени или премахнати, което ще увеличи предлагането, ще увеличи вноса, а цените ще падат", обясни Димитров.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?