Спор дали праг от 1 млн. евро не е прекалено нисък за специално наблюдение и разрешение на навлизането на чуждестранни инвестиции от страни извън ЕС, се разгоря в икономическата комисия в парламента. Депутатите обсъждаха на първо четене промени в Закона за насърчаване на инвестициите, предложени от ДПС, с които се въвежда европейски регламент, насочен срещу „зловредни, основно руски капитали“.
Очаквано БСП и "Възраждане" не подкрепиха законопроекта. ГЕРБ и ПП гласуваха "за", но с много забележки и с настояване между първо и второ четене да има достатъчно време за доизкусуряване на текстовете.
Целта на законовите промени е българската икономика и ЕС като цяло да бъдат предпазени от инвестиции с „корозивен капитал“ - инвестиции или придобивания, които може да навредят на националната сигурност или обществения ред в страната и на сигурността на европейските и атлантическите партньори на България. Европейският регламент основно е насочен срещу руски и беларуски капитали.
Според БСП посоченият праг от 1 млн. евро е прекалено нисък и ще задръсти администрацията с преглед на много инвестиционните планове. Секторите, изброени в законопроекта, за които ще има специален скрийнинг, също са многобройни - "на практика дори продажбата на череши ще бъде обект на разрешение", както коментира депутатът Румен Гечев. БСП гласуваха "въздържали се", защото в мотивите за тази законова промяна, намират само политика.
От ГЕРБ подкрепят въвеждането на европейския регламент за скрийнг на преките чуждестранни инвестиции на територията на ЕС, но се обявиха за диференциран подход - в зависимост от сектора да се определя и прагът, над който специално създадения съвет ще дава разрешение за инвестициите. "За някои сектори 1 млн. евро е много висок праг, за други като енергетика - е нисък. В регламента няма нито таван, нито долен праг, всяка държава сама може да си прецени", посочи Десислава Трифонова. Съпъртиецът й Александър Иванов обяви, че при рекордно ниски чужди инвестиции в страната, трябва много внимателно да се правят законовите поправки, така че да не блокират с административни тежести инвеститорите.
"Продължаваме промяната" обяви, че Министерството на икономиката и растежа е разработило свой проектозакон и настояват той да бъде водещ, а не този на ДПС. Според ПП също 1 млн. евро е прекалено нисък праг, който ще затрудни работата и на администрацията, и на бизнеса, защото се създава нов лицензионен режим. "Освен това страни като Канада, а и други от ОИСР, са приравнени на Русия по отношение на притока на инвестиции. Не това е идеята за европейския регламент", посочи Даниел Лорер. От ПП дадоха заявка, че сериозно трябва да се преработи законопроекта на ДПС, защото в него има много неясноти - за проверките на новия контролен орган, за съдебния контрол, за ректроактивното прилагане на закона и др.
"Възраждане" напълно отхвърля всякакви специални законови мерки срещу зловредни инвестиции и смятат, че точно това е работата на ДАНС - да следи дали има заплаха за националната сигурност, и това е достатъчно.
Първоначално от "Продължаваме промяната", обявиха, че ще гласуват "въздържали се", като между първо и второ четене ще представят своите предложения.
Това предизвика Йордан Цонев от ДПС да призове ПП да подкрепят законопроекта на първо четене, защото ако в зала също гласуват "въздържали се", законопроектът ще падне и няма да се стигне до второ четене въобще. "Не проявявайте законодателна ревност за това, че ДПС първи внесоха тези законови поправки. И 100 години да управлявате, няма да натрупате този законодателен опит, който имаме. Ние знаем как се насърчават инвестиции", заяви Цонев.
В крайна сметка от ПП гласуваха "за" и законопроектът мина в икономическа комисия на първо четене с 9 гласа "за", 2 "против" и 3 "въздържали се".