Медия без
политическа реклама

Доматите поскъпнаха с над 20% за година

Производители твърдят, че са заявени нереални площи заради евросубсидиите, а продукция от тях няма

Илияна Кирилова
Българският розов домат увеличава неколкократно цената си от производителя до пазара заради множеството посредници.

Българските домати са на път да станат златни. Само за година цената на килограм се е повишила с над 20%. Така ако през последната седмица на юли тя е била около 2.54 лв. за килограм, то година по-рано доматите са се търгували средно за 2.04 лв. за килограм. Това показва справка в Системата за агропазарна информация (САПИ), която обобщава цените на основните храни всяка седмица. В момента цената варира от 1.60 до 4.10 лв. за килограм, докато по същото време миналата година доматите са се продавали в диапазона на 1 до 2.04 лв., показват още данните на САПИ.

Проверка на Би Ти Ви в четвъртък показа още по-фрапиращи данни, според които увеличението на годишна база за юли е в рамките на 40%. Очаквано рекордьор по цени е столицата. В София за български розов домат в момента клиентите плащат по около 5 лв. за килограм, като на места сумата е дори по-висока. Стряскащи цени има и в Монтана, Хасково, Бургас и Велико Търново.

Розовият домат е и най-често търсеният сорт, отбелязват производителите. Те обаче недоволстват, тъй като на пазарите в провинцията домати могат да се намерят и за под 1 лев за килограм. Но докато стигнат до клиентите в големите градове, увеличението понякога достига цели 300%. Според производителите от борсата край петричкото село Кърналово това се дължи на преминаването на продукта през няколко търговци, докато стигне до крайния потребител.

Високите цени донякъде могат да се обяснят и със срива в производството. Оказва се, че от началото на тази година са отгледани с 44% по-малко домати, показват данните на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство. Все пак обаче това сериозно изоставане може да бъде наваксано. Експертите са на мнение, че реколтата от домати ще бъде добра, а производството няма да бъде под нивата от предишната година и ще достигне 155 хил. тона, отбеляза agri.bg

 

ОПАСЕНИЯ

Производители от района на Петрич се тревожат, че отглеждането на домати може да заприлича на бума на тикви отпреди няколко години. "Този домат минава през три ръце - оттук, докато стигне до София", коментира Костадин Стаменов от борсата в село Кърналово. По думите му тази година заявените площи за отглеждане на полски домати са с 3000 декара повече. "Има хора, които вземат субсидии по 250 лв. на декар, правят се едни приемно-предавателни протоколи, едни хвърчащи бележки за обвързаната схема за подпомагане. Както през минали години станахме шампиони по производство на тикви по документи, сега също - по домати. Реалният производител не взема субсидия", заяви той. Справка в последния Аграрен доклад на министерството на земеделието показва, че заявените открити площи действително растат - през 2016 г. те са били 3613 хектара, а година по-късно вече са 4376. Обобщени данни за 2018 г. няма.

Ключови думи:

домати, производство

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?