Българският финансов сектор се надява икономическото възстановяване в страната да започне през третото или четвъртото тримесечие на 2020 г. Това показва изследване на Министерство на финансите за икономическите оценки и очаквания на финансовия сектор, съобщи специализираният сайт economic.bg. Анализът се базира на анкета с хора от бранша.
Участниците в проучването прогнозират темпа на инфлация да се понижи значително или да стане отрицателен до края на второто тримесечие. През изминалите два месеца наистина се наблюдава забавяне на инфлацията, а на месечна база НСИ отчита дори дефлация. Въпреки това нивото на инфлацията у нас стои значително над това в страните от еврозоната, показа последният доклад на Европейската комисия относно конвергенцията.
Финансовите посредници очакват съществено понижение на заетостта на годишна база през второто тримесечие в сравнение с първото. Предвид действащото извънредно положение през април и първата половина на май, това е периодът с най-голямо отражение на ограничителните мерки върху икономиката и в частност заетостта. За първо тримесечие беше отчетено понижение на заетостта с 1.5% на годишна база. Фактор, значително ограничаващ негативните ефекти, според индустрията е държавната мярка „60/40“, в която към 9 юни са включени 125 хил. лица, по оценка на МФ.
Секторът очаква основния лихвен процент да запази текущите си нива у нас. Участниците в анкетата прогнозират и липса на промяна в лихвените проценти по депозитите в лева и евро у нас, а възвръщаемостта на депозитите, деноминирани в щатски долари, да се понижи минимално.
Очакванията за дейността на банките обаче не са оптимистични. Обемът на отпуснатите кредити ще се свие през второто тримесечие според анкетираните, което ще е характерно най-вече за дългосрочните кредити за фирми (с матуритет над 5 г.). Към края на април като проявление на ефектите по линия на Covid-19 се вижда осезаемо забавяне в нарастването на кредита за фирмите. Банките очакват привлечените средства в депозити да са по-малко спрямо първото тримесечие на годината, като това ще е по-силно изразено при депозитите на фирми и чуждестранни финансови институции. Конкуренцията от страна на други търговски банки ще се забави, докато тази от други небанкови институции ще намалее.