Бизнесът остава все така песиместичен за развитието на икономиката. За разлика отпреди година обаче притесненията на фирмите сега са свързани не толкова с ковид-пандемията, колкото с инфлацията, драстичното поскъпване на енергийните ресурси и нарасналите разходи за труд.
Това показва традиционната анкета на Българска стопанска камара сред нейните членове, която се прави в края на годината.
42% от анкетираните над 800 компании посочват, че очакват икономически спад през 2022 г., но преди година песимистите са били над 70%, заявиха от БСК. Сега положителни очаквания за растеж имат 31% от фирмите - тройно повече спрямо миналата година.
Най-сериозни притеснения за бъдещето анкетираните имат по отношение на високите енергийни цени и инфлационния натиск (80-82%). На следващо място участниците в анкетата посочват ковид-кризата и забавянето на глобалния растеж като причина за влошаване на бизнеса им през 2022 г.
Затова и предприемачите са много предпазливи в плановете за развитие през новата година. Ръст на производството, нови продукти и услуги и нови пазари планират между 35 и 42% от анкетираните, докато през предкризисната 2019 г. са били 57%. Инвестициите в производствени мощности и иновации влизат в плановете на 20% от анкетираните, докато през 2019 г. средният процент е бил почти два пъти по-голям (38%).
На фона на тази предпазливост 49% от фирмите обявяват, че ще повишат заплатите на служителите си. Основна причина за това обаче ще е административното вдигане на минималната работна заплата от сегашните 650 лв. на 700 лв., каквито намерения обяви новата управленска коалиция.
"Работодателските организации са готови с няколко предложения в подкрепа на бизнеса, които ще бъдат предадени в писмо до новия кабинет и до парламентарните групи в новото Народно събрание", съобщи председателят на Българската стопанска камара /БСК/ Добри Митрев.
Една от най-спешните мерки за подкрепа според работодателите е компенсациите за високите цени на електроенергията към всички икономически оператори да продължат и през декември. Очакванията на бизнеса за този месец са цените да са още по-високи спрямо октомври и ноември, за които фирмите получават по 110 лв. за всеки изразходван мегаватчас.
От бизнеса настояват също така за преструктуриране на енергийната система и на енергийния микс като мярка, с която да се подобри ситуацията с цената на тока. Това може да стане като се въведе механизъм фирмите да участват директро на търговете на енергийната борса и да сключват дългосрочни договори за снабдяване с ток.
Половината от анкетираните предприемачи смятат, че заместването на енергията от въглищните централи трябва да стане с атомна енергия - било чрез ядрена централа "Белене", чрез нови блокове на АЕЦ "Козлодуй" или други малки модулни реактори. Анкетираните предлагат още ускорено въвеждане на ВЕИ, основно на хидроенергийните проекти.